آماده‌باش کرمانشاه برای اولین باران قابل توجه پاییزی

رساناپرس_سامانه ناپایداری که اکنون وارد کرمانشاه شده، قرار است طی امروز و فردا (۲۵ و ۲۶ آبان) بارش‌هایی را برای نواحی مختلف استان به همراه داشته باشد و چون به نوعی اولین بارش قابل توجه پاییزی در گستره استان محسوب می‌شود، نیازمند آماده باش دستگاه‌ها برای پیامدهای احتمالی آن است

اگرچه روز گذشته (۲۴ آبان) هواشناسی کرمانشاه برای این موج ناپایدار هشدار زرد صادر و اعلام کرد که بارش ناشی از این موج بجز برای مناطق غربی خصوصا اورامانات در سایر مناطق قابل توجه نیست، اما حالا این موج نسبت به روز گذشته قدری تقویت شده است.

سعید قاسمی رئیس مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان کرمانشاه با بیان اینکه این موج ناپایدار نسبت به آنچه که بررسی نقشه‌های روز گذشته نشان می داد قدری تقویت شده، گفت: به احتمال زیاد بارش ناشی از این موج برای کثر نواحی استان بین ۱۰ تا ۱۵ میلی‌متر باشد.

وی ادامه داد: اگرچه در برخی نقاط ممکن است بارش کمتر را هم شاهد باشیم، اما در برخی نقاط نیز ممکن است بارش نقطه‌ای به ۲۰ تا ۲۵ میلی‌متر برسد.

به گفته رئیس مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان کرمانشاه فعالیت این موج ناپایدار از عصر امروز تا بعدازظهر فردا و در نیمه غربی، بخش هایی از مرکز و شرق استان نمود بیشتری دارد.

قاسمی درباره احتمال وقوع رعد و برق، وزش باد و همچنین آبگرفتگی معابر و حتی رواناب در برخی از نقاط استان به دنبال فعالیت این موج بارشی هشدار داد.

به دنبال این وضعیت مدیرکل بحران استان کرمانشاه نیز از آماده‌باش دستگاه‌های مربوطه در سطح استان و خصوصا نواحی که احتمال بارندگی بیشتر است، خبر داد.

غلامرضا شهبازی از صدور هشدار زرد هواشناسی کرمانشاه یاد کرد و گفت: البته خوشبختانه کرمانشاه جزو استان‌هایی که برای آنها احتمال بروز سیلاب پیش‌بینی شده، نیست.

وی ادامه داد: با این وجود چون ممکن است میزان بارش در برخی نقاط استان قابل توجه باشد و احتمال آبگرفتگی معابر و رواناب نیز داده شده، دستگاه‌های امدادی هم برای داخل و هم خارج از شهرها در آمادگی کامل هستند.

به گفته مدیرکل بحران استان کرمانشاه، هلال احمر، آتش نشانی، شهرداری، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و … همگی پای کار هستند تا در صورت نیاز در کوتاهترین زمان ممکن به کمک آمده و مشکلات احتمالی ناشی از آبگرفتگی را رفع کنند.

وی تاکید کرد: از قبل به شهرداری‌ها هم اطلاع داده شده تا نسبت به پاکسازی کانال‌ها و جوی‌های آب معابر شهری اقدام کنند.

شهبازی خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط از مردم نیز تقاضا داریم از آنجایی که احتمال وزش باد و رعد و برق وجود دارد، از حضور در ارتفاعات خودداری کنند و از نزدیک شدن به رودخانه‌ها و مسیل‌ها بپرهیزند.