ابتلا به وبا در کودکان خطرناک است

دکتر کیقباد قدیری فوق تخصص عفونی کودکان درباره شیوع وبا در کشور: بیماری وبا برای کودکان می تواند بیشتر خطرآفرین باشد از این‌رو نیاز است که والدین به علامت "اسهال" در فرزندان خود توجه کرده و حتما در کوتاهترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنند.

این بیماری به ندرت در کودکان زیر دو سال رخ می دهد، این کودکان با توجه به اینکه بخشی از تغذیه‌شان از شیر مادر است و با توجه به پروتکسین موجود در شیر تا حدی محافظت در برابر این بیماری دارند. البته ابتلای این کودکان به وبا هم وجود دارد و ممکن است در برخی موارد هم شدید شود.

برای سایر کودکان بیماری وبا با خطرات جدی همراه است و از دست دادن یکباره آب بر اثر وبا می تواند بیماران را در معرض خطر جدی قرار دهد.

با توجه به اینکه عمده کودکان بهداشت فردی را به‌درستی رعایت نمی کنند احتمال ابتلای آنها به وبا و انتقال بیماری توسط آنها به سایر افراد بسیار زیاد است.

بسیار مهم است که به کودکان آموزش داده شود که حتما پیش از مصرف هر نوع خوراکی و یا نوشیدنی دست های خود را با آب و صابون با دقت بشویند. همچنین باید به کودکان آموزش داد که از خوردن هر نوع سبزی و میوه نشسته به طور جد خودداری کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص خرید خوراکی از دستفروشان هم هشدار داد و افزود: والدین نباید اجازه خرید و مصرف هر نوع خوراکی فاقد بسته بندی بهداشتی را به فرزندان خود بدهند.

بهترین مایع برای جبران آب از دست رفته، استفاده از محلول ORS است و والدین باید سریعا این مایع را به کودکان مبتلا بدهند.