اختتامیه اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی در کرمانشاه برگزار شد

رسانا پرس- نوزدهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینیکه با حضور ۳۰۰ میهمان داخلی و خارجی از اول شهریور در کرمانشاه آغاز بکار کرده بود، عصر امروز(سوم شهریور) با تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی به کار خود خاتمه داد.

آیت الله مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه در مراسم اختتامیه این اجلاس که با حضور رئیس رسانه ملی در مسجد عمادالدوله کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه امام حسین (ع) برای زنده نگهداشتن دین اسلام قیام کرد، اظهار کرد: ایشان از لحظه ای که به سمت کربلا حرکت کرد، در صحبت ها و خطبه هایشان سعی در معرفی اسلام داشتند.

آیت الله علما در ادامه انقلاب اسلامی ایران را نشات گرفته از قیام امام حسین(ع) دانست و گفت: امام خمینی(ره) این انقلاب را با دست خالی و به پشتوانه اسلام به پیروزی رساند و برای زنده ماندن اسلام از جان مایه می گذاشت.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه در ادامه با اشاره به اقتدار کنونی ایران اسلامی، گفت: جمهوری اسلامی به برکت اسلام، امروز به عنوان یک ابرقدرت در منطقه مطرح است.

وی با بیان اینکه برای تداوم راه انقلاب باید اسلام را حفظ کنیم، گفت: همه باید با تمام توان برای حفظ اسلام تلاش کنیم.

وی اشاره ای هم به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت توجه به جهاد تبیین داشت و گفت: جهاد تبیین آنقدر اهمیت دارد که در روایات آمده اگر روشنگری های حضرت زینب(س) پس از واقعه کربلا نبود، کربلا در کربلا می ماند.

آیت الله علما از منبری ها و مداحان خواست در سخنرانی ها و مداحی های خود حتما مسائلی مثل جهاد تبیین و بیانیه گام دوم انقلاب را مورد توجه قرار دهند.

وی سپس اشاره‌ای هم به وقفی بودن چهار دانگ کرمانشاه داشت و گفت: اغلب موقوفات کرمانشاه برای خدمات رسانی به زوار عتبات وقف شده که نشان از ارادت مردم استان به سیدالشهدا(ع) دارد.

ماموستا ملاقادر قادری امام جمعه پاوه نیز در این مراسم با اشاره به اتحاد بین اقوام و مذاهب در کرمانشاه، گفت: جامعه اهل تسنن استان ارادت زیادی به سرور و سالار شهیدان(ع) داشته و دارند.

وی با اشاره به همراهی اهل تسنن در بزنگاه های حساس بعد از انقلاب، گفت: در بیان نقش مردم اهل تسنن استان اینکه در دوران دفاع مقدس ۱۵۰۰شهید فقط در استان کرمانشاه تقدیم اسلام و انقلاب کرده‌اند.

وی اضافه کرد: کردهای اهل تسنن نشین سه استان کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی در دوران دفاع مقدس ۱۰ هزار شهید تقدیم اسلام کرده اند.

ادامه این مراسم با عزاداری هیئت زنجیرزنی و خواندن نوحه کردی «شیرین شمامه نوبرم »، قرائت پیام آیت الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید و نوحه خوانی یکی از مداحان کشور کویت همراه بود.