از هر ۳ زن یک نفر احتمال ابتلا به پوکی استخوان دارد

رییس اداره تامین و ارتقای سلامت دبیرخانه کارگروه تخصصی سلامت وامنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در افراد بالای 50 سال، از هر پنج مرد یک نفر و از هر سه زن یک نفر احتمال ابتلا به بیماری پوکی استخوان را دارد.

دکتر رامین رضایی به مناسبت پویش همگانی مهار پوکی استخوان( ۲۶ مهر تا ۲ آبان) با بیان اینکه تحرک بدنی و تغذیه سالم نقش مهم در استحکام استخوانها و پیشگیری از پوکی استخوان دارد، اظهار کرد: استحکام استخوان به دو عامل وابسته است. اول اینکه چه مقدار توده مواد معدنی در استخوان وجود دارد که به عنوان توده متراکم استخوان از آن یاد می کنیم و حاوی کلسیم، فسفر، روی، منیزیم و سلنیوم است و دوم کیفیت سلولی و کلاژن در ریزساختار استخوان.

وی با بیان اینکه پوکی استخوان در سالمندان می تواند در اثر فشار یا مانورهای ناگهانی یا حتی در موارد پیشرفته با یک حرکت سریع یا خم شدن و یا سرفه و عطسه منجر به شکستگی شود، افزود: پوکی استخوان بیماری خاموش است و هیچگونه علامتی ندارد، مگر در موادی که منجر به شکستگی شود.

وی با بیان اینکه مصرف کلسیم، لبنیات، ویتامین D و پروتیین ها در پیشگیری از بیماری پوکی استخوان موثر است، گفت: بیماریهای زمینه ای مانند روماتیسم، دیابت، پرکاری تیرویید، پرکاری غده فوق کلیوی، سرطانها و….. نیز می تواند زمینه ساز پوکی استخوان شود.

وی گفت: افراد برای تشخیص پوکی استخوان اول باید به پزشک عمومی و اگر نیاز به ارجاع بود به متخصص و در صورت نیاز به اقدام تخصصی تر به کلینیک های فوق تخصصی روماتولوژی مراجعه کنند.

رضایی با بیان اینکه تصویر برداری ساده از استخوان امکان تشخیص پوکی استخوان را در مراحل اولیه بیماری نمی دهد، عنوان کرد: اما در روش دگزا( Dexa) که یک مدل رادیوگرافی است، استخوان های بلند و یا لگن و مهره ها مورد بررسی قرار می گیرند که معیاری از سنجش تراکم استخوان را به دست می دهد.

وی افزود: کسانی که باید این تست را بدهند شامل افراد بالای ۵۰ سال بدون توجه به جنس خصوصا اگر سابقه شکستگی قبلی یا روماتیسم مفصلی داشته باشند، هستند. همچنین افرادی که زیر ۵۷ کیلوگرم وزن دارند و کسانی که بیش از ۱۰ درصد وزن ۲۵ سالگی خود را از دست داده باشند بایستی بررسی شوند.

وی گفت: همچنین زنان بالای ۶۵ سال و مردان بالای ۷۵ سال که بیش از سه تا شش ماه کورتون استفاده می کنند و افرادی که بیماریهای زمینه ای مولد پوکی استخوان مانند پر کاری تیروئید دارند، باید مورد بررسی قرار گیرند.

رضایی به راهکارهای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان اشاره کرد و گفت: مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم، فسفر، همچنین حبوبات، غلات و نان خصوصا نان سنگک عمده ترین مواد غذایی برای تامین پروتئین های سازنده بافت کلاژن در استخوان است. همچنین ترکیبات مواد انرژی زا مانند میوه های تازه و حاوی ویتامین C، مغزها و مواد معدنی برای تراکم استخونها توصیه می شود.

رضایی با بیان اینکه عمده ترین مواد برای رفع پوکی استخوان مصرف کلسیم، فسفر و ویتامین D است، عنوان کرد: همچنین حداقل هفته ای سه بار و هر بار حداقل ۳۰ دقیقه ورزش پیاده روی برای کسانی که پوکی استخوان دارند توصیه می شود.