از وانتی‌ها و دست‌فروش‌ها ماهی نخرید

رساناپرس_رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و موادغذایی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از مردم خواست از خرید ماهی و دیگر آبزیان از دست‌فروشان یا وانتی‌ها خودداری کنند.

رامین سمیعیان اظهار کرد: فعالیت خودروهای سیار و دوره گردهایی که در نقاط مختلف شهر ماهی و دیگر فرآورده های آبزی عرضه می‌کنند، به هیچ عنوان مورد تایید دامپزشکی نیست.

وی ادامه داد: این ماهی‌ها در شرایط غیراستاندارد و خارج از یخچال بهداشتی عرضه می‌شوند و مصرف آنها می‌تواند سلامت خانواده‌ها را به خطر بیاندازد.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و موادغذایی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه اضافه کرد: ماهی که هنوز شکمش خالی نشده شدیدا مستعد فساد است و چون دوره گردها شرایط نگهداری استاندارد را هم ندارند، احتمال فاسد بود محصولاتشان خیلی زیاد است.

وی با اشاره به قیمت پایین این ماهی‌ها، تاکید کرد: مردم نباید سلامت خود را برای خرید ماهی به قیمت ارزان‌تر به خطر بیندازند، زیرا علاوه بر اینکه این ماهی‌ها در شرایط غیراستاندارد نگهداری می‌شود، معلوم نیست بیماری هم دارند، یا نه، کما اینکه احتمال مردار بودن ماهی هم دور از انتظار نیست.

سمیعیان با بیان اینکه برخورد با خودروهای سیار عرضه ماهی در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: این کار نیازمند همکاری اجرائیات شهرداری، مرکز بهداشت، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه ها نیز هست.

وی اضافه کرد: ما ضابط قضایی نیستیم، لذا موارد خیلی زیادی داریم که نیروهای دامپزشکی هنگام تذکر دادن به این وانتی ها با برخورد نامناسب آنها مواجه می شوند و در بیشتر موارد وانتی ها تا نیروهای دامپزشکی را می بینند پا به فرار میگذارند.

سمیعیان با بیان اینکه دامپزشکی تنها بر مراکز مجاز و معتبر که دارای مجوز هستند نظارت دارد، عنوان کرد: در استان ۵۶۷ واحد عرضه مرغ و ماهی داریم که ۴۱۱ واحد آن در شهر کرمانشاه قرار دارد.