استاندار کرمانشاه: بهره برداری از فاز اضطراری تصفیه خانه آب شرب کرمانشاه محصول یک کار جهادی است

رسانا پرس_ استاندار کرمانشاه گفت: 800 میلیارد تومان هم در سفر رئیس جمهور برای تکمیل این طرح و اجرای خطوط بین مخزنی در نظر گرفته شده و با اتمام این پروژه، بخش مهمی از معضل دیرینه کمبود آب شرب شهر کرمانشاه حل می شود.

بهمن امیری مقدم بهره برداری از فاز اضطراری آب شرب کرمانشاه را محصول یک کار جهادی و انقلابی دانست و گفت: ۸۰۰ میلیارد تومان هم در سفر رئیس جمهور برای تکمیل این طرح و اجرای خطوط بین مخزنی در نظر گرفته شده و با اتمام این پروژه، بخش مهمی از معضل دیرینه کمبود آب شرب شهر کرمانشاه حل می شود.

استاندار کرمانشاه روز دوشنبه در آیین بهره برداری از فاز اول طرح بزرگ آبرسانی به شهر کرمانشاه از سد گاوشان که با حضور معاون عمرانی استانداری و جمعی از مدیران کل در محل تصفیه خانه غدیر برگزار شد؛ عنوان کرد: در بدو ورود به استان، شهر کرمانشاه با مشکلات بسیار بزرگی در حوزه تامین آب شرب روبرو بود و با توجه به این شرایط در همان روزهای اول قرارگاه عملیاتی آب شرب را در کرمانشاه تشکیل دادیم.

وی از برگزاری ۴۲ نشست کاربردی و عملیاتی برای حل مشکل آب شرب شهر کرمانشاه در قالب این قرارگاه عملیاتی خبر داد و گفت: بهره‌برداری از طرح فاز اضطراری آبرسانی به شهر کرمانشاه یکی از برکات این قرارگاه جهادی و عملیاتی است و اگر این اتفاق نمی افتاد مردم همانند سال گذشته دچار مشکلات چه بسا بزرگتری در تامین آب می‌شدند.

امیری مقدم با اشاره به اینکه برای اجرای این فاز اضطراری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت در ادامه افزود: در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه نیز با دستور دکتر رئیسی برای تکمیل این پروژه، ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت و با اتمام آن، امکان انتقال دو هزار لیتر آب در ثانیه فراهم می شود و به این ترتیب بخش مهمی از مشکلات حاد آب شرب شهروندان کرمانشاهی حل می شود.

وی عنوان کرد: خوشبختانه در سفر رئیس جمهور افزون بر ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه و اشتغال کرمانشاه مصوب شد و با تخصیص این اعتبارات استان به یک کارگاه عظیم عمرانی و اشتغال تبدیل می شود.

مدیر ارشد استان از ضعف فرهنگ سازی در حوزه مصرف آب انتقاد جدی کرد و گفت: متاسفانه فرهنگ استفاده بهینه از آب در کشور و استان نامناسب است و اگر این فرهنگ غلط اصلاح نشود، نسل آینده با مشکلات بسیار حادی روبرو می شود.

وی یادآور شد: متاسفانه به دلیل خشکسالی شدید، منابع تامین آب شرب شهر مانند سراب قنبر و تاق بستان در وضعیت بدی هستند و اگر این طرح اضطرای تامین آب شرب اجرا نمی شد، شهروندان در تابستان امسال با مشکلات بسیاری روبرو بودند.

امیری مقدم همچنین بر ضرورت تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز تاکید کرد و گفت: بخش مهمی از مشکلات حوزه آب به برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی باز می گردد و باید هر چه سریع تر این وضعیت ساماندهی شود.

وی با اشاره به اینکه استان در زمینه تامین برق خانگی و صنایع نیز شرایط بسیار مناسب تری در مقایسه با سال قبل داشت؛ عنوان کرد: تابستان سال گذشته به دلیل قطع مکرر برق، مردم در آسانسورها و منازل گرفتار و در استفاده از سیستم های سرمایشی دچار مشکل می شدند ولی امسال به دلیل پیگیری ها و رایزنی های مدیریت ارشد استان این مشکل به میزان قابل توجهی مرتفع شد و هم برق خانگی وصل بود و هم روند تولید صنایع دچار وقفه نشد.