کل 3522 امروز 0
 • تاریخ : پنج شنبه - ۲۸ - تیر - ۱۴۰۳
 • برابر با : Thursday - 18 - July - 2024
 • ساعت :

  امیدواریم صادرات امسال ایران به سوریه به ۳۰۰ میلیون دلار برسد

  رساناپرس_رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه ابراز امیدواری کرد صادرات امسال ایران به سوریه به ۳۰۰ میلیون دلار برسد و گفت: باید به سمت واردات از سوریه حرکت کنیم و تعادل تراز تجاری بین دو کشور حرکت کنیم.

  وی با بیان اینکه اکنون با پشت سر گذاشتن تقریبی جنگ، ساخت و سازها در سوریه آغاز شده، دوره بازسازی را فرصتی مناسب برای مشارکت شرکت‌های ایرانی در حوزه ساخت و ساز، خدمات فنی و مهندسی، کمک به احیا صنایع  آسیب دیده در جنگ و … دانست.

  به گفته کاشفی، سوریه حداقل تا ۲۰ سال آینده در زمینه ساخت و ساز جای کار دارد که فرصت خوبی برای حضور شرکت‌های ایرانی است.

  رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از آغاز ساخت و سازها در حوزه‌های مختلف از جمله احیا نیروگاه‌ها، احداث کارخانجات آرد و سیلوها، راه و پل سازی با همکاری شرکت‌هایی از ایران خبر داد و تاکید کرد: دو کارخانه بزرگ ایران خودرو و سایپا در سوریه نیز اگرچه خوشبختانه در طی جنگ آسیب ندیدند اما برای مدتی غیرفعال شدند و اکنون با جدیت پیگیر راه‌اندازی مجدد آنها هستیم.

  لزوم اجرای موافقت نامه تجارت آزاد بین ایران و سوریه

  وی سپس از وضعیت مبادلات تجاری ایران و سوریه یاد کرد که طی ۱۰ سال اخیر تقریبا روندی رو به رو رشد داشته و خاطرنشان کرد: در تمامی این سال‌ها تراز تجاری ما با سوریه کاملا مثبت و صادراتی بوده است.

  عضو هیات رئیسه اتاق ایران ارزش صادرات ایران به سوریه در سال گذشته را حدود ۲۴۷ میلیون دلار اعلام کرد که در برابر آن تنها ۳۰ میلیون دلار واردات داشتیم.

  وی ابراز امیدواری  کرد میزان صادرات ایران به سوریه در سال جاری به ۳۰۰ میلیون دلار برسد و اظهار کرد: البته این میزان با جایگاه واقعی که ایران می‌تواند در صادرات به سوریه داشته باشد فصله زیادی دارد.

  وی افزود: البته اکنون مقصد نهایی هفت، هشت درصد صادرات ایران به عراق سوریه است و به نام عراق اظهار می‌شود.

  کاشفی بر لزوم توجه به واردات از سوریه و تعادل تراز تجاری بین دو کشور تاکید کرد و یادآور شد: در همین راستا بنا داریم به زودی نمایشگاهی از توانمندی‌های سوریه را در کشور برپا کنیم.

  رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه محصولاتی از جمله پوشاک، برخی محصولات کشاورزی مانند زیتون و شوینده‌ها را از جمله مواردی دانست که می‌تواند وارد شود و گفت: البته برای واردات برخی از کالاها که امکان واردات آنها از سوریه را داریم ممنوعیت وجود دارد.

  وی یکی از ممهمترین مواردی که می‌تواند به توسعه تجارت بین سوریه و ایران کمک کند را اجرایی شدن توافق نامه تجارت آزاد اعلام کرد که در گذشته بین دو کشور امضا شد اما به دلیل شرایط جنگ اجرایی نشد و اکنون انتظار می‌رود اجرایی شود که در قالب آن کلیه کالاها به جز ۸۸ قلم کالا معاف از تعرفه گمرکی بین دو کشور جابجا شود.

  کاشفی معتقد است، اجرای این موافقت نامه می‌تواند به ورود کالای ایرانی به سایر کشورهای عربی هم کمک کند زیرا کشورهای عربی نیز بین خود تعرفه تجاری صفر را دارند.

  حمل و نقل، چالش اصلی تجارت ایران و سوریه

  وی سپس از مهمترین چالش‌هایی یاد کرد که در زمینه گسترش معاملات با سوریه با آن مواجهیم و افزود: موضوع حمل و نقل و راه‌اندازی حمل و نقل زمینی بین دو کشور از مهمترین این موارد است زیرا سه مسیر کنونی که داریم برخی به لحاظ هزینه و برخی به لحاظ بعد مسافت و زمانی که برای صادرات کالا نیاز است آنطور که باید مقرون بهصرفه نیست.

  عضو هیات رئیسه اتاق ایران مشکلات بانکی بین دو کشور را نیز از دیگر موارد دانست و خاطرنشان کرد: البته اکنون از طریق صرافی‌ها مبادلات مالی انجام می‌شود اما نیازمند تسهیل مبادلات از طریق شبکه بانکی هستیم.

  کاشفی نوسانات نرخ ارز در هر دو کشور، کم بودن تعداد پروازها، ناکافی بودن پوشش ضمانت فعالیت بخش خصوصی در سوریه و … نیز به عنوان موارد دیگری یاد کرد که  برای برخی از آنها راهکارهایی در نظر گرفته شد و امید آن می‌رود که به زودی حل و فصل شود.

  وی ادامه داد: نباید فراموش کنیم که در سوریه اندازه عراق پول وجود ندارد اما تجار این کشور بسیار توانمند و با تجربه هستند.

  رئیس اتاق کرمانشاه از اولویت‌های سرمایه گذاری در سوریه هم یاد کرد و افزود: حوزه صنایع شیمیایی، فلزات اساسی، مواد غذایی و … خصوصا در زمینه تامین مواد اولیه این محصولات بسیار مورد توجه است.

  کاشفی ادامه داد: در حوزه تولید خودرو و ماشین آلات صنعتی و معدنی نیز در سوریه جای کار فراوانی وجود دارد. به علاوه در زمینه گردشگری، کشتارگاه‌های صنعتی سبک و سنگین و … نیز می‌توانیم کار کنیم.

  مرکز خدمات ایران در دمشق، فرصتی برای توسعه تجارت در سوریه

  وی در ادامه اشاره‌ای هم به راه‌اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه از چند سال قبل داشت که اکنون فعالیت‌ها و خدمات فراوانی در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد.

  رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه برپایی نمایشگاه‌هایی از توانمندی‌های ایران در سوریه، ارائه خدمات مشاوره در زمینه‌های مختلف از جمله ثبت شرکت‌ها و …، ایجاد ارتباط مستمر با سفارت ایران در سوریه ، همکاری جهت برگزای ملاقات‌های تجاری و … را از خدمات این اتاق مشترک برشمرد.

  کاشفی با بیان اینکه مرکز تجارت ایرانیان در دمشق نیز با هدف توسعه تجارت دو کشور به همت اتاق بازرگانی ایران راه‌اندازی شد، گفت: این مرکز در ساختمانی ۱۲ طبقه دایر شده که دو طبقه آن به برپایی نمایشگاه‌ها اختصاص دارد و بسیاری از شرکت‌های ایرانی حاضر در سوریه در این مرکز مستقر هستند.

  وی یاد آور شد: این مرکز خدمات گسترده‌ای از مشاوره تا هدایت فعالین اقتصادی در همه ابعاد حقوقی، اقتصادی، بین‌الملل و .. به متقضیان ارائه می‌شود.

  وی ابراز امیدواری کرد با هدف تسهیل در تعاملات تجاری بین ایران و سوریه، به زودی رایزن اقتصادی ایران در دمشق نیز تعیین شود.

  نوشته های مشابه

  افزایش ۹ درصدی مصرف برق در کرمانشاه
  ۲۷ - تیر - ۱۴۰۳

  افزایش ۹ درصدی مصرف برق در کرمانشاه

  رساناپرس_ معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه از افزایش ۹ درصدی مصرف برق در استان خبر داد.

  روند افزایشی مصرف برق کرمانشاه در مقایسه با مشابه سال قبل
  ۲۴ - تیر - ۱۴۰۳

  روند افزایشی مصرف برق کرمانشاه در مقایسه با مشابه سال قبل

  رساناپرس_ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه روند مصرف برق کرمانشاه در مقایسه با مشابه سال قبل را افزایشی خواند.

  جزئیات دستورالعمل «ترتیبات تامین و عرضه ارز دینار به زائرین اربعین حسینی (ع) در سال ۱۴۰۳»
  ۲۳ - تیر - ۱۴۰۳

  جزئیات دستورالعمل «ترتیبات تامین و عرضه ارز دینار به زائرین اربعین حسینی (ع) در سال ۱۴۰۳»

  رساناپرس_ بانک مرکزی جزئیاتی از دستورالعمل «ترتیبات تامین و عرضه ارز دینار به زائرین اربعین حسینی (ع) در سال ۱۴۰۳» را ارائه داد.

  تردد خودروهای بالای ۲۰ سال سن، مشمول جریمه می گردد.
  ۲۳ - تیر - ۱۴۰۳

  تردد خودروهای بالای ۲۰ سال سن، مشمول جریمه می گردد.

  رساناپرس_ رئیس ستاد نوسازی ناوگان حمل و نقل تردد خودروهای بالای ۲۰ سال سن، مشمول جریمه می گردد.

  ارسال دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  برو بالا