“انجمن میراث فرهنگی” کرمانشاه تشکیل شد 

رسانا پرس_ انجمن میراث فرهنگی استان کرمانشاه به منظور جلب مشارکت ها جهت حفاظت بیشتر از آثار و محوطه های تاریخی تشکیل شد. 

به گزارش رسانا پرس،ایمان دهاقین دبیر انجمن های میراث فرهنگی کشور در نشست ستاد خدمات سفر استان کرمانشاه، بااشاره به ضرورت های تشکیل انجمن های میراث فرهنگی، اظهار کرد: از گذشته تا به امروز مسئله حفاظت از میراث فرهنگی مورد توجه بوده و نهادسازی هایی هم مطرح شده است.

وی تصریح کرد: موضوع میراث فرهنگی، موضوعی بسیار گسترده با ساختاری عریض و طویل است که وزارت میراث فرهنگی به تنهایی از عهده حفاظت از آن بر نمی آید، لذا باید سایر دستگاه ها هم سهم خود را در این زمینه ایفا کنند.

دبیر انجمن های میراث فرهنگی کشور گفت: از این نظر تشکیل انجمن های میراث فرهنگی با هدف دغدغه مند کردن سایر دستگاه ها و تبیین صحیح جایگاه میراث فرهنگی در دستور کار قرار گرفت و اساسنامه آن به تصویب شورای عالی میراث فرهنگی به ریاست رئیس جمهور رسید.

وی اضافه کرد: احکام انجمن های میراث فرهنگی برای استانداران کل کشور به عنوان روسا صادر شده و استانداران هم برای فرمانداران و فرمانداران هم برای بخشداران و دهیاران می توانند احکام صادر کنند تا مشارکت مردم را در تمام سطوح داشته باشیم.

دهاقین از عضویت حدود ۱۵ دستگاه در انجمن های میراث فرهنگی خبرداد و گفت: شورای شهر، شهرداری، نیروی انتظامی، دادگستری، آموزش و پرورش، بسیج، اوقاف و… از اعضای این انجمن ها هستند که هرکدام باید سهم خود را برای حفاظت از آثار تاریخی انجام دهند.

دهاقین یکی از ارکان های اصلی حفظ میراث فرهنگی را معرفی و آموزش آن عنوان کرد و افزود: میراث فرهنگی باعث هویت و انسجام ملی و ایجاد امنیت است.

در ادامه این نشست، داریوش فرمانی معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه نیز به تعدد آثار تاریخی در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: کرمانشاه جزو سه استان اول کشور از نظر بالا بودن تعداد آثار تاریخی است، اما تعداد نیروهایی که برای حفاظت از آنها در اختیار داریم کافی نیست، بنابراین باید از مشارکت مردم و سایر دستگاه های ذیربط هم کمک بگیریم.

این مسئول گفت: همسو با سایر استان های کشور انجمن میراث فرهنگی در کرمانشاه هم تشکیل شده و بنا داریم تا آبان ماه این انجمن ها را در همه محوطه های استان تشکیل دهیم.

وی یادآورشد: اگر بخواهیم از آثار تاریخی خود به معنای واقعی حفاظت کنیم باید برای هرکدام از آنها یک نیروی ۲۴ ساعته مستقر کنیم که این موضوع نه تنها در کرمانشاه و کشور، بلکه حتی در شکوفاترین حالت اقتصاد کشورها هم امکان‌پذیر نیست.

معاون میراث فرهنگی استان اضافه کرد: در کرمانشاه ۴۲۰۰ اثر تاریخی داریم که از این تعداد ۲۶۰۰ اثر غیرمنقول شامل بناها و محوطه های تاریخی، ۷۷ اثر ناملموس و ۳۵ اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته اند.

وی تصریح کرد: از آنجایی که اولین استقرارگاه انسان ها در دشت در دینور کرتویج، مفصل ترین کتیبه تاریخی جهان در بیستون، قدیمی ترین نقش برجسته خاورمیانه در سرپلذهاب، بزرگترین قلعه دفاعی جهان در دالاهو و دومین بنای سنگی ایران در کنگاور قرار دارد، بنابراین کرمانشاه از نظر میراث فرهنگی، استانی منحصربفرد است، لذا حفاظت از میراث فرهنگی آن باید گسترده تر باشد.