انهدام ۱۵باند کلاهبرداری اینترنتی در کرمانشاه/وام ۱۰میلیون تومانی یارانه صحت ندارد

رییس پلیس فتا استان کرمانشاه، از کلاهبرداری بودن پیامک وام ۱۰ میلیون تومانی یارانه خبر داد و گفت: وام ۱۰ میلیون تومانی یارانه ۱۰۰ درصد کلاهبرداری است و نباید اطلاعات شخصی خود را از جمله کدملی، شماره کارت بانکی و... در اختیار افراد ناشناس قرار داد.

سرهنگ علی عباسی‌کسانی رییس پلیس فتا استان کرمانشاه امروز در جمع اصحاب رسانه با تبریک هفته فراجا، اظهار کرد: طی ۶ ماهه سپری شده از سال جاری در بحث وقوع جرایم در سطح استان نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش و در بحث کشف افزایش بیش از ۹۵ درصدی را شاهد بودیم.

وی بیشترین جرایم سطح استان را مربوط به کلاهبرداری اینترنتی با ۴۵ درصد عنوان کرد و گفت: برداشت‌های اینترنتی با ۲۴ درصد، مزاحمت‌های اینترنتی با ۸ درصد و دسترسی‌های غیرمجاز با ۵ درصد در رتبه‌های بعدی جرایم قرار دارند.

رییس پلیس فتا استان کرمانشاه، از شناسایی و دستگیری ۱۵ باند کلاهبرداری در نیمه نخست سال جاری خبر داد و اضافه کرد: در این مدت مبلغ ۸ میلیارد تومان به حساب مالباختگان عودت داده شده است.

*ماجرای وام ۱۰ میلیونی یارانه چیست؟

وی در ادامه اشاره‌ای به ماجرای وام ۱۰ میلیونی یارانه داشت و افزود: مدتی‌ست پیامک‌هایی برای برخی سرپرستان خانوار یارانه‌بگیر ارسال می‌شود و یا کد ملی و شماره تماس سرپرست از سوی شهروندان به شماره‌ای ارسال می‌شود که از پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی برای سرپرستان خبر می‌دهد که اقساط آن هم به‌صورت ماهانه از یارانه دریافتی کسر می‌شود، این وام ۱۰ میلیون تومانی یارانه ۱۰۰درصد کلاهبرداری است و نباید اطلاعات شخصی خود را از جمله کدملی، شماره کارت بانکی و… در اختیار افراد ناشناس قرار دهید.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز فوریت سایبری استان با شماره تماس «۰۹۶۳۸۰»، گفت: شهروندان به صورت ۲۴ ساعته می‌توانند انتقادات، پیشنهادات و شکایت خود را اعلام کنند تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

عباسی‌کسانی افزود: طی ۶ ماهه امسال بیش از ۲۰ هزار تماس تلفنی با مرکز فوریت سایبری از طریق شهروندان دریافت شده و بیشتر موضوعات هم در ارتباط با کلاهبرداری با دستگاه اسکیمر، سامانه ثنا، فیشینگ، برداشت‌های غیرمجاز گزارش شده است.