با این ۲ علامت “سرماخوردگی” را از “کرونا” تشخیص دهید

به گفته دکتر میلادی متخصص عفونی با توجه به مشابهت علائم این بیماری‌ها بویژه در سویه اخیر کرونا(امیکرون)، غالبا تشخیص آنها از یکدیگر بسیار دشوار است، اما دو علامت شاخص تقریبا وجود دارد که با وجود آنها می توان به ابتلای افراد به کرونا شک کرد و احتمال سرماخوردگی تا حد زیادی رد می شود.

یکی از این علائم سردرد است که در کرونا و بویژه سویه امیکرون شایع است، اما در سرماخوردگی به ندرت آن را مشاهده می کنیم.

دومین علامت نیز خستگی همراه با کوفتگی بدن است که به ندرت در سرماخوردگی مشاهده شده، اما در موارد ابتلا به کرونا شایع است.

در خصوص سایر علائم هم تفاوت های هرچند نامحسوسی میان کرونا و سرماخوردگی وجود دارد، از جمله اینکه در سرماخوردگی معمولا شاهد ابتلای خانوادگی نیستیم و اگر همه افراد خانواده به سرعت مبتلا شدند می توان به وجود کرونا شک کرد.

در کرونا سرفه ها خشک و طولانی‌تر است، اما در سرماخوردگی معمولا سرفه های کوتاه مدت و ملایم تری را شاهد هستیم.

در خصوص تعریق شبانه هم معمولا این علامت را در امیکرون بیشتر شاهد هستیم تا سرماخوردگی.

همچنین علامت تنگی نفس قاعدتا در سرماخوردگی مشاهده نمی شود، اما در برخی موارد شدید ابتلا به کرونا می توان این علامت را مشاهده کرد.

در خصوص سایر علامت ها مانند گلودرد و آبریزش بینی تشابه بسیاری میان امیکرون و سرماخوردگی وجود دارد و در هر دو علامت تب هم به ندرت دیده می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: در خصوص مدت زمان بیماری هم بطور معمول سرماخوردگی دو تا سه روز بوده و اگر بیماری بیش از این طول کشید باید به ابتلای افراد به کرونا شک کرد./ایسنا