برآورد کشت ۶۰۰ هزار هکتار گندم و جو در کرمانشاه

رساناپرس_ مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از کشاورزان دیم‌کار استان خواست برای کشت گندم و جو دست بجنبانند و قبل از پایان آبان و وقوع "پَلِه" حتما کشت گندم و جو را انجام دهند.

محمدسعید هوشیار با اشاره به پیش‌بینی‌های انجام شده در خصوص بارندگی های چند روز آینده استان، اظهار کرد: از کشاورزان می‌خواهیم هر چه سریعتر اراضی زراعی خود را زیر کشت گندم و جو ببرند تا در صورت بروز بارندگی موثر تا پایان آبان ماه، اراضی آنها از این بارندگی استفاده کند.

هوشیار با بیان اینکه کشاورزان دیم‌کار باید قبل از وقوع بارندگی موثر حتما کشت گندم و جو را انجام داده باشند، تاکید کرد: کشت دیرهنگام محصولات باعث می شود عملکرد مزارع به میزان چشمگیری کاهش داشته باشد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه توصیه‌های دیگری هم به کشاورزان داشت و از آنها خواست تا از بذور گواهی شده استفاده کرده و اگر هم از بذور خود مصرفی استفاده می کنند، حتما بذور خود را بوجاری و ضدعفونی کنند.

وی عمق مناسب کشت گندم را حدود پنج سانتیمتر اعلام کرد و به کشاورزان توصیه کرد: بذور را در عمق زیاد کشت نکنند، زیرا در مقابل سرما حساس می‌شود.

هوشیار سپس از کشاورزان خواست تا نسبت به بیمه کردن محصولات کشاورزی خود اقدام کنند، زیرا بیمه اراضی کشاورزی سبب می شود تا در صورت بروز خسارت کشاورزان کمتر متضرر شوند.

برآورد کشت ۶۰۰ هزار هکتاری گندم و جو در استان

وی در ادامه با بیان اینکه امسال احتمالا حدود ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت گندم و جو خواهد رفت، گفت: از این میزان ۳۰۰ هزار هکتار آن به کشت گندم دیم، ۹۸ هزار هکتار گندم آبی، ۱۸۵ هزار هکتار جو دیم و ۱۵ هزار هکتار جو آبی اختصاص خواهد داشت.

وی افزود: همچنین پیش‌بینی می‌شود امسال ۷۰ هزار هکتار نخود پاییزه، ۱۵۰۰ هکتار چغندر پاییزه، هزار هکتار کاملینا و هزار هکتار گلرنگ در استان زیر کشت پاییزه برود.