تا چندسال آینده دیگر سراب نیلوفری وجود نخواهد داشت

رساناپرس_متولی مجموعه تفریحی توریستی سراب نیلوفر کرمانشاه با بیان اینکه با این روند تا چندسال آینده دیگر سراب نیلوفری وجود نخواهد داشت، گفت: متاسفانه هیچ کس دلسوز این مجموعه تفریحی نیست.

محمدرضا نقدی  با اشاره به تداوم شرایط نابسامان مجموعه تفریحی توریستی سراب نیلوفر، اظها رکرد: از حدود چند ماه پیش که این سراب خشک شد، گردشگری آن هم تقریبا رو به تعطیلی رفت.

وی با بیان اینکه اصلی ترین عامل جذب گردشگر در این مجموعه یعنی “سراب” کماکان خشک است، افزود: صدور مجوز حفر چاه های عمیق در زمین های اطراف سراب یکی از اصلی ترین دلایل خشک شدن سراب است، چراکه برداشت بسیار بی رویه ای از آبهای زیرزمینی دارند.

متولی مجموعه تفریحی توریستی سراب نیلوفر ادامه داد: برخی از زمین های اطراف سراب به کشاورزان غیربومی اجاره داده شده که آنها هم برای اینکه بیشترین درآمد را کسب کنند، کشت های آب بر و چندباره انجام می دهند.

وی اضافه کرد: چندی پیش اداره آب هرکدام از این چاه ها را به دلیل برداشت بی رویه حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان جریمه کرد، اما باتوجه به اینکه کشاورزان در این زمین های کشت های چندباره انجام می دهند و سود خوبی عایدشان می شود، این رقم جریمه چیزی برایشان نیست.

نقدی تصریح کرد: حتی در چند روز گذشته هم که بارندگی داشتیم، علیرغم اینکه هوا بارانی بود، اما کشاورزان بازهم زمین های خود را با آب چاه آبیاری می کردند.

وی با بیان اینکه خشک شدن سراب تا حدود زیادی گردشگری آن را از بین برده، گفت: همه گردشگران برای دیدن سراب و زیبایی این پهنه آبی آنجا می آیند، اما حالا که دیگر سرابی نیست، گردشگر چندانی در این مجموعه نداریم.

متولی مجموعه تفریحی توریستی سراب نیلوفر خاطرنشان کرد: در ایام عید امسال که سراب هنوز خشک نشده بود، گاها روزانه تا پنج هزار نفر هم بازدیدکننده از مجموعه داشتیم، اما حالا هفته ای ۵۰ گردشگر هم نداریم.

وی با بیان اینکه تنها دو ماه تا پایان قراردادش برای اجاره این مجموعه باقی مانده، گفت: از خرداد که سراب کم کم خشک شد، این مجموعه نه تنها دیگر سودی برایمان نداشت، بلکه هر ماه تا حدود ۳۰ میلیون تومان هم از جیب برایش هزینه کرده ام.

نقدی اجاره سالیانه ای که به دادگستری استان پرداخت کرده را حدود ۷۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: دیگر قصدی برای تمدید اجاره این مجموعه ندارم، چراکه همه بی خیال آن شده اند.

وی اضافه کرد: دادگستری، منابع طبیعی، میراث فرهنگی، آب منطقه ای و… هرکدام متولیان این مجموعه هستند، اما هیچکدام برای برون رفت آن از شرایط کنونی اش راهکار نمی دهند و هرکس ساز خود را می زند.

متولی مجموعه تفریحی توریستی سراب نیلوفر با تاکید براینکه با این روند تا چندسال آینده دیگر سراب نیلوفری وجود نخواهد داشت، یادآورشد: تا زمانی که سراب نیلوفر وضعیت خوبی داشت و درآمدزا بود، همه از آن سهم خواهی می کردند، اما اکنون که شرایط بغرنجی دارد، هیچکس زیربار مشکلات آن نمی رود.