تشکیل ۶۸ پرونده قضایی برای کشتار غیرمجاز دام در کرمانشاه/ ۴۷ تُن گوشت غیربهداشتی جمع‌آوری شد

مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: طی ۶ ماهه سپری شده از سال‌جاری، ۶۸ پرونده قضایی در رابطه با کشتار غیرمجاز دام‌ تشکیل شده است.

امیر کرمی مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از چالش‌های بهداشتی و تهدید جدی برای مواد غذایی شهروندان، بحث کشتار غیرمجاز دام و طیور و عرضه آن خارج از چارچوب و نظارت‌های سازمان دامپزشکی است.

وی با اشاره به بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، ادامه داد: احتمال سرایت بیماری خطرناک و کشنده تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو از طریق کشتار غیرمجاز دام بالا است که ۳۰ درصد کشندگی دارد.

مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با ارائه آماری از بازرسی‌ها طی ۶ ماهه سپری شده از سال‌جاری، افزود: آمار و عملکرد هست، اما متأسفانه نتیجه‌ای گرفته نشده است.

وی افزود: در مدت مذکور ۲۱ جلسه کارگروه با ۶۰ مصوبه در استانداری و شهرستان‌ها در حوزه کشتار غیرمجاز برگزار شده است، ۲۱۲ برنامه گشت مشترک توسط ادارات مرتبط برگزار شده و ۴۷ تُن گوشت و امعا و احشاء (جگروقلوه، سیرابی و شیردان، دل) نیز توقیف و جمع‌آوری شده است.

کرمی با اشاره به تشکیل ۶۸ پرونده قضایی در رابطه با کشتار غیرمجاز دام‌، گفت: متأسفانه به دلایل مختلف این پرونده‌ها با رأی دادگاه کارساز نیستند. دام‌های که به این صورت ذبح می‌شود مشکل‌دار و آلوده و یا سرقتی هستند، تا زمانی که تقاضا از سوی مردم باشد عرضه می‌شوند این مردم هستند که باید در حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده اهتمام جدی داشته باشند.