تقویت بارش‌ها در کرمانشاه در نیمه دوم آبان‌ماه

رئیس اداره هواشناسی روانسر گفت: نیمه اول آبان به نظر می‌رسد بارش غالبا پراکنده و نیمه دوم با بهبود نسبی بارش‌‌ها مواجه خواهیم بود.

به گزارش رسانا پرس،صابر محمدی، رئیس اداره هواشناسی روانسر اظهار کرد: اولین بارش موثر پاییزه در اصلاح محلی (په له) اطلاق می‌شود؛ واژه په له از فراوانی گرفته شده و به معنی زیاد و کامل است.

وی ادامه داد: بارش موثر، بارش مورد نیاز جهت سبز شدن گندم دیم در بافت خاک‌های مختلف که از نظر هواشناسی مقدار۲۰ میلیمتر بارش است. براساس امار موجو در این اداره، بارش موثر ( په له) غالبا طی نیمه اول آبان رخ داده و طی مهر ماه احتمال رخداد بارش موثر بالا نیست.

رئیس اداره هواشناسی روانسر تصریح کرد: با کاهش محسوس دما عملاً رشد گیاهان متوقف می‌شود. محصولاتی که در پاییز بصورت دیم کشت می‌شوند به‌خصوص گندم باید فرصت زمانی لازم را برای رشد و نمو تا حد پنجه زنی را داشته باشند درغیر اینصورت نسبت به سرما آسیب‌پذیر خواهند بود. رخداد په له به موقع، سبب سبز شدن و پنجه زنی به‌موقع غلات قبل از فرا رسیدن سرما و به تبع آن افزایش تولید خواهد شد.

وی اضافه کرد: شروع بارش موثر و بهنگام بودن آن به غیر از یک اتفاق تغییر فصل، رویدادی مهم در اقتصاد منطقه نیز به‌حساب می‌آید زیرا اقتصاد منطقه غالبا به کشاورزی وابسته است.

محمدی خاطرنشان کرد: نیمه اول آبان به نظر می‌رسد بارش غالبا پراکنده و نیمه دوم با بهبود نسبی بارش‌ها مواجه خواهیم بود. انتطار می‌رود طی دهه دوم آبان در برخی نقاط و دهه سوم آبان، در غالب نقاط بارش موثر در منطقه رخ دهد. با ورود به فصل سرد تدریجا وضعیت بارش‌ها بهبود خواهد یافت.

شهناز حق‌پرست، کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه در ادامه در خصوص وضعیت جوی استان طی روزهای آتی، اظهار کرد: هوای استان تا پایان هفته به تناوب در شرایط ناپایداری قرار دارد.

وی ادامه داد: این وضعیت علاوه بر ابرناکی آسمان و در بعضی ساعات وزش باد که همراه با گردو خاک محلی است و غالبا سبب بارش‌های پراکنده همراه با رعد و برق در سطح استان می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه تصریح کرد: احتمال بارش در ساعتی از روز پنجشنبه به خصوص در نیمه شمالی و مناطق کوهستانی استان بیشتر به نطر می‌رسد.

وی تصریح کرد: همچنین متوسط دمای هوا که امروز کاهش پیدا کرده در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تغییرات چمشگیری ندارد کاهش دمای هوا در مناطق سردسیر در روز پنجشنبه محسوس‌تر خواهد بود.