توسط دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و بصورت ویدئوکنفرانس اولین مرکز “سلامت و توانمندسازی دختران نوجوان” کشور در کرمانشاه افتتاح شد

رسانا پرس_اولین مرکز سلامت و توانمندسازی دختران نوجوان کشور با حضور ویدئو کنفرانسی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در کرمانشاه افتتاح شد

اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، امروز(۱۵ شهریور) در مراسم افتتاح این مرکز در ارتباطی ویدئوکنفرانسی با بیان اینکه مرکز سلامت و توانمندسازی دختران نوجوان برای اولین بار در کشور در کرمانشاه افتتاح می شود، گفت: این دفتر با همکاری مشترک دفتر یونیسف در ایران، ستاد مبارزه با مواد مخدر، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدراستان کرمانشاه و انجمن افرای سبز راه اندازی شده است.

ایران در پیشگیری و درمان و توانمندسازی افراد درگیر اعتیاد “پیشرو” است

دکتر رابین ناندی نماینده و رییس دفتر یونیسف در جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم با قدردانی از تمام دستگاه های دولتی و غیردولتی مشارکت کننده در راه اندازی این مرکز، گفت: همه می دانیم ایران نه تنها در پیشگیری از اعتیاد، بلکه در درمان و بازتوانی افراد درگیر اعتیاد پیشرو بوده و بسیار خرسندیم که این بار ایران در این پروژه بر بحث پیشگیری از اعتیاد در دختران نوجوان متمرکز شده است.

وی افزود: همچنین بسیار خرسندیم که در اجرای این پروژه دستگاه های دولتی مانند بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، هلال احمر، وزارت ورزش و جوانان، استانداری کرمانشاه و … و نیز سازمان های مردم نهاد با تجربیات ارزنده خود حضور دارند.

ناندی با قدردانی از جمعیت افرای سبز کرمانشاه گفت: مفتخریم با همکاری این سازمان مردم نهاد، اولین مرکز سلامت و توانمندسازی دختران نوجوان را در کرمانشاه راه اندازی می کنیم.

رییس دفتر یونیسف در جمهوری اسلامی ایران به ضرورت راه اندازی این مرکز هم اشاره کرد و افزود: همه معتقدیم نوجوانی دوره سنی بحرانی است که هویت افراد در این دوره شکل می گیرد و اگر آموزش های لازم به نوجوانان داده نشود می توانند در معرض آسیب‌های مختلف قرار گیرند.

ناندی افزود: سرمایه گذاری در حوزه نوجوانان منفعت سه گانه دارد و هم از آسیب دیدن نوجوانان حال حاضر پیشگیری می کند، هم سرمایه گذاری برای داشتن بزرگسالانی سالم است و هم در پیشگیری از آسیب کودکان نسل بعدی موثر است.

نماینده یونیسف در ایران گفت: به زودی مرکز جدید سلامت و توانمندسازی نوجوانان دختر در شهر مشهد هم راه اندازی می شود.

ناندی خاطرنشان کرد: راه اندازی این دفاتر در استان های مختف پایان راه نیست و ما برنامه های دیگری هم در امر پیشگیری برای کودکان و نوجوانان داریم.

هادی حمیدی فر رییس اداره فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور هم در حاشیه این مراسم در گفت و گو با ایسنا از این مرکز به عنوان یکی از مراکز موثر در بحث پیشگیری از اعتیاد یاد کرد و افزود: در این مرکز جامعه هدف دخترانی هستند که در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند.

وی افزود: به عبارتی این مرکز در زمینه “پیشگیری انتخابی” فعالیت می کند و ما جامعه هدف خود را که همان دختران در معرض آسیب هستند را انتخاب کرده و به آنها آموزش های لازم در زمینه پیشگیری را ارائه می کنیم.

حمیدی فر گفت: این برنامه در راستای برنامه های مشترک ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان های بین المللی است و در این برنامه با یونیسف همکاری داشته ایم.

وی افزود: اعتبار اجرای این طرح تماما از طریق یونیسف تامین می شود و اعتباری از کشور هزینه نمی شود.

حمیدی فر گفت: پرونده دختران نوجوان هم در این مرکز کاملا محرمانه است و دفتر یونیسف دخل و تصرفی در اطلاعات و آمار و … نخواهد داشت.

وی افزود: مجری این طرح (جمعیت افرای سبز ) اطلاعات را به شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان منتقل کرده و این شورا هم اطلاعات را به دفتر امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ارسال می کند و این دفتر واسطه انتقال اطلاعات به یونیسف خواهد بود و اطلاعات کلی به یونیسف گزارش می‌شود.

مرکز سلامت به دختران ۹ تا ۱۹ سال خدمات رسانی می کند

کیوان گل آوری دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هم در حاشیه این مراسم در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تلاش چندین ماهه برای راه اندازی این مرکز گفت: کرمانشاه اولین استان در کشور است که این مرکز در آن راه اندازی می شود.

وی با بیان اینکه این مرکز به دختران ۹ تا ۱۹ سال خدمات رسانی می کند گفت: جمعیت هدف این مرکز دختران در معرض آسیب هستند.

وی افزود: این دختران نوجوان از طریق آموزش و پرورش، بهزیستی و تیم های سیار خود مرکز، به این مرکز هدایت می شوند و در صورت نیاز به حمایت به دستگاه های حمایتی هم معرفی می شوند.

وی افزود: در این مرکز خدمات مشاوره پیشگیری از اعتیاد، آموزش مهارت های زندگی، آموزش قدرت حل مساله و آموزش نه گفتن به دختران نوجوان آموزش داده می شوند.

گل آوری تصریح کرد: تامین اعتبار این مرکز برعهده یونیسف است و طی قراردادی مابین دفتر یونیسف در ایران و شورای هماهنگی مبازه با مواد مخدر استان این دفتر راه اندازی شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه ظرفیت این مرکز را حدود ۷۰ نفر اعلام و تصریح کرد: تمام خدمات این مرکز بصورت “رایگان” ارائه می شود.