توصیه های بهداشتی در هنگام وقوع گرد و غبار

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه توصیه کرد: در شهر‌های بحرانی کلیه افراد به ویژه افراد حساس شامل سالمندان، مادران باردار، کودکان و افراد دارای سابقه بیماری قلبی عروقی و تنفسی از منزل خارج نشوند. 

 

به گزارش رسانا پرس ابراهیم شکیبا گفت : با توجه به اعلام وقوع گردو غبار از سوی اداره کل هواشناسی از روز دوشنبه تا سه شنبه هفته جاری و احتمال بالا رفتن میزان ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرون در استان کرمانشاه، هم استانی‌های گرامی به منظور حفظ سلامت خود، توصیه‌های بهداشتی و خودمراقبتی تا پایان شرایط آلودگی هوا به کار ببرند.

به گفته وی در شهر‌های بحرانی کلیه افراد به ویژه افراد حساس شامل سالمندان، مادران باردار، کودکان و افراد دارای سابقه بیماری قلبی عروقی و تنفسی از منزل خارج نشوند

شکیبا افزود: در شهر‌های با وضعیت هشدار، گروه‌های حساس تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی‌مورد در معابر شهری خودداری کنند. سایر افراد نیز با استفاده از ماسک مناسب و در مواقع ضروری خارج شوند و حضوردر فضای باز را به حداقل کاهش دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه عاوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد:ورزشکاران در زمان وقوع پدیده گردوغبار، در فضای باز ورزش نکنند و کوهنوردان از کوهنوردی اجتناب کنند.

شکیبا ادامه داد: حضور در پارک‌ها و پیاده روی در شرایط آلودگی و گردوغبار، صورت نگیرد. چرا که مضرات و خطرات پیاده روی و حضور در پارک در شرایط آلودگی شدید هوا، بیش از منافع آن می‌باشد.

وی اضافه کرد: تردد خودرو‌های شخصی کاهش یابد و در صورت استفاده از خودرو ضمن استفاده ازماسک مناسب، شیشه‌ها را بالا نگهدارید.

شکیبا توصیه کرد: درصورت لزوم به خروج از منزل یا محل کار، حتماً از ماسک مناسب استفاده کنید. ماسک مناسب در این شرایط با توجه به بیماری کرونا، ماسک n۹۵ یا ماسک (ffp۲، ffp۳ به همراه ماسک‌های سه لایه) می‌باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه عاوم پزشکی کرمانشاه افزود: کارکنانی که به واسطه شغلی، بیشتر در معرض گرد و غبار قرار دارند، مثل پلیس راهور، حتما از وسایل حفاظت فردی به ویژه ماسک با ویژگی‌های فوق استفاده کنند.

وی تصیح کرد:مصرف شیر، ماست کم‌چرب، میوه و سبزیجات تازه و مایعات را برای دفع سموم از بدن افزایش دهید.