دعوا بر سر قوری قلعه؛محیط زیست و شرکت بهره بردار یکدیگر را متهم کردند

رساناپرس_ وضعیت غار قوری‌قلعه از جمله ساخت و سازهای غیرمجاز و فضای به هم ریخته و غیربهداشتی محیط پیرامونی آن باعث شد تا اخیرا استاندار کرمانشاه واکنش تندی نسبت به این مسئله داشته باشد.

بهمن امیری مقدم وضعیت این مجموعه را بسیار ناراحت کننده توصیف و انتقادات شدیدی را متوجه شرکت توسعه گردشگری به عنوان متولی آن کرد.

در این شرایط به تازگی سازمان محیط‌زیست مدعی شده تا زمانی که مدیریت غار به این سازمان داده نشود، اجازه توسعه آن را نمی‌دهیم.

معاون اداره‌کل محیط زیست استان گفته این نوع از آثار از سطح بالایی از حفاظت برخوردار هستند، اما از زمانی که این مجموعه به شرکت توسعه واگذار شده است، اکثر قندیل های آن، به همراه تعدادی از گونه های جانوری مانند خفاش نعل اسبی، خفاش موش موشی و … در معرض خطر قرار گرفته اند.

وی به انتقادی که استاندار نسبت به عدم توسعه فضای داخل غار داشت هم اشاره ای کرد و گفت: سازمان محیط زیست با توسعه داخل غار مخالفت کرده و اجازه این کار را نمی دهد، مگر اینکه مدیریت آن به خود سازمان محیط زیست واگذار شود تا به گفته او “به شیوه اصولی” مدیریت شود.

از طرفی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری کرمانشاه به این سخنان واکنش نشان داد و گفت شرایط قوری قلعه نسبت به سایر جاذبه های استان همچون تاق بستان، بیستون و آناهیتا بهتر است.

سپهری گفت: بخش داخلی غار از حدود ۳۰ سال پیش دستکاری شده و از طرفی یک نماینده ناظر محیط زیست بصورت ۲۴ ساعته در داخل غار حضور دارد.

وی اضافه کرد: استاندار هم اخیرا مهمترین مشکل قوری قلعه را عدم توسعه آن عنوان کرده بود که این مسئله مربوط به محیط زیست است که اجازه نمی دهد.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه نیز به ادعای دستگاه های مختلف در خصوص مالکیت این مجموعه اشاره کرده و گفته: خدا این نعمت را به ما  داده، اما هنوز نمی دانیم که متولی آن چه دستگاهی است.

منوچهر فخری خاطرنشان کرد: شرکت توسعه گردشگری هم که صرفا نگاه انتفاعی به این مجموعه دارد. این شرکت نه تنها هیچ هزینه ای برای مجموعه نکرده، بلکه تمام درآمدهای آن هم از استان خارج می شود