دیدگاه یک کارشناس مسائل اقتصادی درباره آینده قیمت دلار

رساناپرس_یک کارشناس مسائل اقتصادی چشم انداز قیمت دلار را در بلندمدت صعودی پیش‌بینی کرد.

محمد ماهیدشتی با اشاره به نوسانات اخیر دلار و چشم‌انداز آن در آینده، گفت: شواهد نشان می‌دهد چشم انداز بازار ارز در بلندمدت همچنان صعودی خواهدبود و بعید است دلار کمتر از ۳۴ هزار تومانی را دوباره تجربه کنیم، مگر رویداد غیرقابل پیش‌بینی رخ دهد.

وی یکی از مهمترین عواملی که نشان می‌دهد چشم انداز نرخ دلار در بلندمدت صعودی است را وضعیت اقتصاد کلان جهان دانست و عنوان کرد: حدود یک سوم از افزایش قیمت دو سال اخیر دلار ناشی از ارزشمند شدن خود دلار آمریکا بوده و این یعنی حتی اگر اقتصاد ما ثابت بماند، باز هم امکان افزایش قیمت دلار وجود دارد، مگر آنکه اقتصاد ما از اقتصاد آمریکا پیشی بگیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر روند صعودی قیمت دلار در بلندمدت را سیاست‌های کلان اقتصادی داخل کشور اعلام کرد و ادامه داد: ناکام ماندن سیاست‌های انقباضی پولی، کسری بودجه، نقدینگی جدید و … همه نشان می‌دهد که احتمال تضعیف ریال همچنان وجود دارد.

ماهیدشتی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نشانگرهای رشد بلندمدت قیمت دلار نسبت نقدینگی به تولیدناخالص داخلی است که این شاخص نیز بیانگر احتمال تداوم روند صعودی قیمت دلار در آینده است.

وی با اشاره به اینکه این سه شاخص بیانگر احتمال روند صعودی قیمت دلار است، تاکید کرد: تنها یک شاخص داریم که در صورت وقوع آن قیمت دلار کاهشی خواهد بود و آن تحولات و رویدادهای سیاسی و بین‌المللی است. بدین معنی که اگر شرایطی فراهم شود که بتوانیم نقش ایران را در بازار نفت جهان تقویت، ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور را بیشتر و جلوی خروج سرمایه از کشور را بگیریم، می‌توان به کاهش قیمت دلار امیدوار بود.

به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، چنانچه این رویدادها اتفاق بیفتد، یک شاخص بسیار تعیین کننده در قیمت دلار است و حتی می‌تواند شوک منفی بیش از ۳۰ درصدی را به بازار ارز وارد کند که مشابه آن را در سال‌های اخیر تجربه کرده ایم.

ماهیدشتی اضافه کرد: این شاخص از نظر علمی به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌توان مانند دیگر شاخص ها برآورد کرد که آیا در بلندمدت رویدادهای سیاسی رخ می‌دهد که باعث افت قیمت دلار شود، یا نه.

وی چند توصیه هم به افرادی که اکنون قصد خرید دلار دارند داشت و گفت: اگرچه قیمت دلار در بلندمدت چشم انداز مثبتی دارد، اما نسبت به برخی بازارهای مالی دیگر از جمله ملک، طلا و بورس بازدهی آن در بلندمدت کمتر است.

ماهیدشتی با بیان اینکه بازار ارز برای افراد حقیقی(غیر از تولیدکنندگان و صادرکنندگان) یک بازار غیررسمی است و از همین رو ابزارهای تنوع مالی و کاهش ریسک فراوانی برای آن در اختیار نیست، افزود: معامله در چنین بازاری پرریسک و عمدتا مبتنی بر شانس است.

وی ادامه داد: البته برخی افراد هستند که صرفا با هدف تنوع در سبد دارایی‌های خود بخشی از پول خود را تبدیل به ارز می‌کنند که عمدتا نیز دید بازدهی ندارند که در این صورت خرید دلار منطقی به نظر می رسد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در نهایت نباید این نکته را فراموش کرد که خرید دلار و تبدیل پول ملی کشوری که در آن زندگی می‌کنیم به یک پول خارجی از نظر اجتماعی نیز صحیح نیست و به نوعی شرط بندی علیه خود محسوب می‌شود.