رییس بیمارستان: اولین مگا ICU غرب کشور در بیمارستان “فارابی” کرمانشاه راه اندازی می‌شود

رساناپرس_رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه از راه اندازی مگا "آی.سی.یو" غرب کشور در بیمارستان فارابی کرمانشاه خبر داد.

دکتر سارا حجتی تبار در نشست خبری امروز(۱۴ آبان) با اشاره به راه اندازی بیمارستان فارابی کرمانشاه از سال ۱۳۶۰، گفت: این بیمارستان در سالهای ابتدای فعالیت خود فقط پذیرای بیماران روانپزشکی بود، اما پس از چندسال پذیرش بیماران مغز و اعصاب هم به فعالیت های آن اضافه شده است.

وی افزود: در حال حاضر این بیمارستان مرکز اصلی پذیرش بیماران روانپزشکی و مغز و اعصاب در استان و حتی غرب کشور محسوب می شود.

وی ظرفیت فعال بیمارستان را ۲۵۷ تخت اعلام کرد و افزود: در حال حاضر ۱۷۴ بیمار در این بیمارستان بستری هستند.

حجتی تبار در تشریح بخش های مختلف این بیمارستان، با اشاره به وجود پنج بخش روانپزشکی زنان و مردان گفت: در این دو بخش بیماران روانپریش و غیرروانپریش بصورت جداگانه نگهداری می شوند.

رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه گفت: همچنین اورژانس بیمارستان نیز با ۱۸ تخت در دو بخش اورژانس روانپزشکی و مغز و اعصاب فعال است.

حجتی تبار افزود: در این بیمارستان بخش های درمان سوءمصرف مواد مخدر و نیز درمان بیماران سکته حاد مغزی فعال است و به بیماران خدمات رسانی دارد.

رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه تصریح کرد: بخش جدیدی که تازه فعالیت خود را آغاز کرده، بخش مانیتورینگ مداوم نوار مغزی است که اولین بخش در غرب کشور محسوب شده و در زمینه درمان و تشخیص اختلالات صرع و تشنج نقش دارد. این بخش بین المللی بوده و به زودی از کشورهای همسایه هم پذیرش بیمار خواهیم داشت.

حجتی تبار به ارائه خدمات پاراکلینیک در بیمارستان فارابی هم اشاره کرد و افزود: خدمات خوبی در این زمینه در بیمارستان ارائه می شود، طوری که از بیمارستان های دیگر هم بیماران به اینجا ارجاع می شوند.

وی افزود: دستگاه های ام.آر.آی، سی تی اسکن، سونوگرافی، اکوکاردیوگرافی، واحد نوار عصب و نوار عضله، رادیولوژی و آزمایشگاه و … دربیمارستان فعال است و خدمات ارائه می دهند.

رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه با اشاره به فعالیت کلینیک تخصصی و فوق تخصصی این بیمارستان گفت: در این کلینیک که به زودی نام آن به کلینیک “مهر” تغییر پیدا خواهد کرد، خدمات روانپزشکی، مغز و اعصاب، فلوشیپ صرع و تشنج، عفونی، قلب و طب فیزیکی ارائه می شود. همچنین واحد روانشناسی و مشاوره و روانسنجی هم در این کلینیک با تعرفه دولتی فعال است.

حجتی تبار گفت: به زودی تخصص های زنان، اطفال، توانبخشی و دندانپزشکی هم در این کلینیک فعال می شود.

رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه خاطرنشان کرد: همچنین مراکز تحقیقاتی خوبی از جمله مرکز تحقیقات اختلالات خواب و علوم رفتاری و سوءمصرف مواد هم در بیمارستان فعال هستند.

حجتی پور در ادامه از مراجعه بیش از هشت هزار بیمار به بیمارستان فارابی در شش ماهه ابتدای سال خبر داد و افزود: از این تعداد ۳۵۰۰ نفر بیمار مشکوک به کرونا به اورژانس بیمارستان مراجعه داشته اند که از این تعداد ۵۱۲ نفر بستری شده اند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به فروکش کردن موج کرونا، از ابتدای مهرماه امسال بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان منتفی شده و در حال حاضر تنها سه بیمار در این زمینه در بخش های ویژه بستری هستند.

حجتی پور گفت: همچنین از مجموع مراجعان در شش ماهه ابتدای سال ۲۶۰۰ نفر به اورژانس روانپزشکی مراجعه داشته که ۱۵۰۰ نفر آنها بستری شده اند.

وی افزود: همچنین طی این مدت ۲۲۰۰ نفر به اورژانس نورولوژی مراجعه داشته که از این تعداد نیز ۷۰۰ بیمار بستری شده اند.

رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه خاطرنشان کرد: همچنین طی این مدت ۵۵۰۰ نفر به بخش های مختلف تخصصی و فوق تخصصی کلینیک بیمارستان و نیز ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر به واحد تصویربرداری مراجعه کرده اند.

وی با اشاره به فعالیت واحد جامع نگر و پیگیری پس از ترخیص در بیمارستان گفت: برای اینکه از بستری مجدد بیماران روان جلوگیری شود، پس از ترخیص از بیمارستان در قالب پیگیری های تلفنی و ویزیت در منزل روند درمان بیماران پیگیری می شود.

وی افزود: در همین راستا در شش ماهه ابتدای امسال ۱۳۲ مورد ویزیت در منزل و ۳۰۰۰ مورد پیگیری تلفنی در خصوص نحوه مصرف دارو علائم بیماران داشته ایم.

مگا ICU غرب کشور در بیمارستان فارابی کرمانشاه راه اندازی می شود

رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه در بخش دیگر صحبت هایش به پروژه های توسعه ای بیمارستان اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین این پروژه ها، مگا ICU بیمارستان با ظرفیت ۲۴ تخت ICU است که از پیشرفت خوبی برخوردار است.

وی افزود: این پروژه ظرف چند ماه آینده به بهره برداری می رسد و عملا می توان گفت در غرب کشور بی نظیر است.

حجتی تبار از اخذ مجوز راه اندازی اورژانس جدید بیمارستان هم خبر داد و افزود: در تلاش هستیم با راه اندازی یک اورژانس جدید، اورژانس بیماران روانپزشکی را به طور کامل از اورژانس بیماران مغز و اعصاب جدا کنیم.

وی افزود: تجهیزات مورد نیاز این اورژانس از جمله دستگاه جدید الکتروشوک مغزی، دستگاه جدید نوار مغز و دستگاه جدید RTMS (تحریک مغناطیسی مغز) خریداری شده و جایابی و نقشه اولیه آن هم تهیه شده واجرای این پروژه در دست پیگیری است.

۱۰ درصد تخت های بیمارستان های عمومی باید به حوزه “روانپزشکی” اختصاص یابد

رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه در ادامه اشاره ای هم به مشکلات این بیمارستان داشت و با اشاره به کمبود تخت های روانپزشکی در بیمارستان گفت: در حال حاضر تعدادی از بیماران پشت نوبتی هستند و باید پیگیر افزایش تخت باشیم.

وی با بیان اینکه تمام بیمارستان ها باید ۱۰ درصد تخت های خود را به بیماران روانپزشکی اختصاص دهند، گفت: در حال حاضر تنها در دو بیمارستان امام رضا(ع) و دکتر محمد کرمانشاهی تعدادی تخت برای این موضوع در نظر گرفته شده و نیاز است که در تمام بیمارستان ها این اقدام صورت گیرد.

رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه درخصوص ظرفیت خالی مانده این بیمارستان و اختصاص آن به بیماران روان، گفت: در خود بیمارستان فارابی با توجه به تفاوت وضعیت بیماران و نوع بیماری آنها امکان نگهداری آنها کنار هم وجود ندارد، بنابراین نمی توان هر بیمار روان را در هر بخش بیمارستان بستری کرد.

حجتی تبار در خصوص اقدامات صورت گرفته در جهت اَنگ زدایی از بیمارستان فارابی گفت: در همین راستا پیشنهاد تغییر نام کلینیک بیمارستان را به کلینیک “مهر” مطرح کرده ایم.

رییس بیمارستان فارابی کرمانشاه با اشاره به نیازمند بودن و بی پناه بودن عمده بیماران روانپزشکی گفت: برخی از این افراد از حمایت خانواده هم محرومند و پس از بهبود در بیمارستان خانواده ای آنها را تحویل نمی گیرد و در همین راستا از خیران می خواهیم که در این زمینه ورود داشته و این بیماران را حمایت کنند.

حجتی تبار گفت: برخی از این بیماران باید سالها تحت درمان قرار گیرند و ورود خیران می تواند گره گشای مشکل این بیماران باشد.