سوادآموزان کرمانشاهی برای ثبت‌نام به سایت آموزش و پرورش مراجعه کنند

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان کرمانشاه با بیان اینکه با روش‌های مختلفی به دنبال شناسایی افراد بی‌سواد استان هستیم تا آنها را به یادگیری سواد درسی سوق دهیم، از سوادآموزان خواست به سایت "سواد آموزی" آموزش و پرورش برای ثبت نام مراجعه کنند تا با آنها برای برپایی کلاس نهضت تماس گرفته شود.

«یاسر کرمی» افزود: آموزش و پرورش استان کرمانشاه این آمادگی را دارد برای سوادآموزان در هر سه دوره نهضت سودآموزی ( سواد آموزی، انتقال و تحکیم) کلاس های درس تشکیل دهد.

وی بیان داشت: آموزش و پرورش استان کرمانشاه با روش های مختلفی مانند انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی مانند کمیته امداد، بهزیستی، سازمان زندان، مساجد و تشکل های مدنی، بسیج سازندگی، سپاه و دیگر نهادها به دنبال شناسایی افراد بی‌سواد است تا آنها را با ارایه مشاوره و فراهم کردن شرایط به یادگیری درس تشویق کند.

کرمی همچنین یکی از مهمترین روش ها شناسایی افراد بی‌سواد را طرح پایش مدرسه محور توسط مدیران مدارس ابتدایی، متوسطه اول و دوم عنوان کرد که والدین بیسواد و کم سواد دانش آموزان شناسایی و رصد و برای ثبت نام و برقراری کلاس های نهضت سواد آموزی برای آنها اقدام می شود.

۲ هزار نفر برای تدریس در نهضت سواد آموزی استان کرمانشاه فعال هستند

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان کرمانشاه با بیان اینکه استان کرمانشاه در سالیان اخیر همواره استان برتر کشور در بحث نهضت سواد آموزی بوده است گفت: در سال تحصیلی گذشته ۱۰ هزار و ۸۷۰ سواد آموز در دوره های آموزشی نهضت سواد آموزی استان کرمانشاه شرکت کردند.

کرمی همچنین بیان داشت: امسال نیز استان کرمانشاه در سه دوره؛ سواد آموزی، انتقال و تحکیم سهمیه آموزش ۱۱ هزار سواد آموز را دارد.

وی در خصوص مربیان یا معلمان نهضت سواد آموزی نیز گفت: اکنون ۲ هزار نفر در حوزه تدریس نهضت سواد آموزی استان کرمانشاه مشغول به کار هستند و حدود ۶ هزار نفر نیز غیر فعال داریم.

کرمی همچنین درباره نحوه تدریس کلاس های سوادآموزی نیز توضیح داد: افراد فعال در بخش نهضت سواد آموزی با جذب چهار، پنج نفر بی‌سواد براساس دروسی که برای دوره های مختلف سواد آموزی، انتقال و تحکیم تعریف شده و در اختیار آنها قرار داده، کلاس های درس را دایر می کنند.

سطح سواد در استان کرمانشاه بیشتر از میانگین کشوری است

طبق آخرین آمار سرشماری کشور در سال ۹۵، سطح سواد (افراد ۱۰ تا ۴۹ سال) در استان کرمانشاه سه دهم کمتر از میانگین کشور بود.

با تلاش فراوان نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش استان کرمانشاه که چند سال متولی در سطح کشور رتبه اول سواد آموزی را کسب کرد، براساس آمار سال ۹۹ سطح سواد در جامعه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال در کرمانشاه با ۹۶/۸ درصد ۲ دهم از میانگین کشوری بیشتر شده است.