طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه کرمانشاه؛آیا واگذاری به بخش خصوصی آغاز شکوفایی و توسعه بود؟

با اجرای پروژه افزایش ظرفیت و توسعه کیفی، ظرفیت پالایشگاه کرمانشاه به ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

فرهاد کاویانی مدیرعامل پالایشگاه کرمانشاه در آیین آغاز عملیات اجرایی افزایش ظرفیت این پالایشگاه که (۲۵ تیر) برگزار شد، از سابقه تاریخی این پالایشگاه یاد کرد و با اشاره به افتتاح این پالایشگاه در سال ۱۳۱۴ با ظرفیت ۴۲۰۰ بشکه در روز، اظهار کرد: از سال ۱۳۴۸ با طراحی پالایشگاه جدید، این ظرفیت به ۱۵ هزار بشکه در روز رسید.

وی با بیان اینکه در سال‌های بعد از جنگ تحمیلی با ایجاد تحولاتی در پالایشگاه ظرفیت آن به ۲۲ تا ۲۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت، تاکید کرد: در آن زمان پالایشگاه همچنان در ساده ترین نوع بود.

به گفته کاویانی، با واگذاری پالایشگاه به بخش خصوصی، مسائل مهمی از جمله تحقیق و توسعه، اجرای طرح‌های توسعه ای و مسائل زیست محیطی با جدیت مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مقرر شد ظرفیت پالایشگاه کرمانشاه به ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد، افزود: در این راستا چند طرح مهم تعریف شد که با اجرای آنها علاوه بر افزایش ظرفیت، کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه ( بنزین، گازوئیل و نفت سفید) نیز به سطح یورو پنج می‌رسد.

کاویانی افزود: در پالایشگاه کرمانشاه طرح هایی از جمله راه‌اندازی بخش تقطیر در خلا، تصفیه هیدروژنی، حذف بنزن از بنزین، تصفیه نفتای سبک و ایزومریزاسیون، تولید هیدروژن، تامین آمین، تصفیه آب‌های ترش، بازیافت گوگرد و تصفیه گازهای اسیدی اجرا خواهد شد که همه آنها برای ارتقا کیفیت محصولات لازم و ضروری است.

این پروژه قرار است ظرف مدت سه سال اجرا شود.