کل 3519 امروز 0
 • تاریخ : دوشنبه - ۲۵ - تیر - ۱۴۰۳
 • برابر با : Monday - 15 - July - 2024
 • ساعت :

  لزوم توسعه متوازن شهر کرمانشاه با طراحی زون های جدید

  رساناپرس_ رئیس اتاق کرمانشاه ابراز امیدواری کرد با رویکرد جدید شهرداری کرمانشاه نسبت به صنعت ساختمان، شاهد رونق ساخت و ساز در کرمانشاه و به دنبال آن تحول در شهر باشیم.

  به گزارش رسانا پرس،کیوان کاشفی در نشست همفکری صمیمانه فعالین صنعت ساختمان با شهردار و مدیران شهرداری که به همت اتاق بازرگانی کرمانشاه و با دستور کار طراحی زون های جدید شهری برای کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به رویکردی که شهرداری کرمانشاه در زمینه تعامل با فعالین بخش خصوصی صنعت ساختمان در پیش گرفته، افزود: امیدواریم این تعامل زمینه ساز رونق ساخت و ساز در کرمانشاه باشد و بتوانیم از تجارب موفق سایر شهرها نیز استفاده کنیم.
  وی از صنعت ساختمان به عنوان پیشران سایر حوزه‌های اقتصادی و صنایع دیگر یاد کرد و ادامه داد: اگر موانع پیش روی ساختمان سازی در کرمانشاه مرتفع شود نه تنها سایر صنایع وابسته به ساختمان نیز رونق خواهد کرد زیرا در صنعت ساختمان چند برابر اشتغال مستقیم، شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

  رئیس اتاق کرمانشاه یکی از مهمترین مواردی که می‌تواند به رونق صنعت ساختمان در کرمانشاه کمک کند را تسهیل‌گری و کاهش بروکراسی پیش روی این بخش و همچنین پرهیز از نگاه‌های غیرکارشناسی و سلیقه‌ای دانست و عنوان کرد:برای این منظور لازم است در جلسات تصمیم سازی برای صنعت ساختمان، از نظر بخش خصوصی بیشتر استفاده شود.

  کاشفی همچنین به موضوع لزوم توسعه متوازن شهر کرمانشاه با طراحی زون های جدید و البته تخصصی اشاره کرد و یادآور شد: طی سالیان اخیر شهر کرمانشاه متناسب با افزایش جمعیت توسعه نیافته و همین امر باعث ایجاد مشکلاتی از جمله حاشیه نشینی و … شده است.

  وی معتقد است، طراحی زون‌های جدید شهری برای کرمانشاه می تواند به حل این معضل کمک کند که البته این طراحی باید با نگاه اقتصادی و چشم اندازه بلندمدت باشد.

  رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه بخش خصوصی و فعالین صنعت ساختمان کرمانشاه ظرفیت و پتانسیل خوبی برای ایجاد چنین زون‌هایی دارند، یادآور شد: البته نیاز داریم که توان مالی و تخصصی فعالین این عرصه در قالب کنسرسیوم تجمیع شود تا بتوانیم نتایج بهتری بگیریم.

  کرمانشاه نیازمند سه زون شهری جدید

  در ادامه نادر نوروزی شهردار کرمانشاه نیز گفت: شهر کرمانشاه نیازمند سه زون شهری تجاری، اداری، زون بلندمرتبه و زون باغ شهر است.

  وی کرمانشاه را نیازمند ایجاد زون‌های شهری جدید دانست و عنوان کرد: طی سال‌های اخیر متناسب با توسعه جمعیت، محلات جدید در کرمانشاه ایجاد نشده است.

  شهردار کرمانشاه محلاتی از جمله ۲۲ بهمن، الهیه، کیهانشهر و … را از جمله نمونه ایجاد محلات جدید در دهه‌های گذشته دانست که موفق بوده و اکنون هم نیازمند چنین محلات جدیدی هستیم.

  به گفته نوروزی، اگرچه اکنون در کرمانشاه نزدیک به ۳۰ شهرک ایجاد شده اما ایجاد آنها بر اساس موازین شهری نبوده و اکنون برای سرمایه‌گذاران جذاب نیست.

  وی ایجاد زون‌های جدید شهری در کرمانشاه را نیازمند پای کار آمدن سرمایه‌گذاران و تشکیل کنسرسیومی از سرمایه‌گذاران صنعت ساختمان دانست و خاطرنشان کرد: اگرچه می‌توانیم سرمایه‌گذارانی را هم از خارج استان بیاوریم اما اولویت ما با سرمایه‌گذاران داخل استان است که آگاهی بهتری نسبت به وضعیت کرمانشاه دارند.

  نوروزی از آمادگی شهرداری کرمانشاه برای این منظور و انجام کارهای تغییر کاربری و تملک با قیمت عادلانه خبر داد و افزود: ایجاد این مناطق جدید به کاهش بار ترافیکی مناطق مرکزی شهر نیز کمک بسزایی خواهد کرد.

  شهردار کرمانشاه را نیازمند احداث سه زون جدید دانست و اظهار کرد: یک زون برای خدمات تجاری و اداری ( پردیس تجاری اداری) نیاز داریم، زون دیگر باید برای ساختمان‌های بلند و برج‌های چند طبقه باشد و زون دیگر نیز باغ شهر است برای احداث خانه باغ‌هایی که اکنون تقاضای آنها در شهر وجود دارد اما چون ساماندهی و قانون‌مند نشده به حاشیه مسیر میدان امام حسین (ع) در جاده سنندج کشیده شده است.

  وی معتقد است، با ایجاد این زون‌های جدید هم شهر متحول می‌شود، هم رونق اقتصادی خواهیم داشت و هم سرمایه‌گذاران صنعت ساختمان منتفع می‌شوند.

  شهردار کرمانشاه درباره اینکه چه محلی برای احداث این زون‌ها مناسب است نیز افزود: منطقه ۶۲ هکتاری در شمال قره‌سو داریم که دسترسی مناسبی به سه بزرگراه اصلی شهر دارد و مسیر آن نیز به فرودگاه ، ایستگاه راه آهن و ترمینال نزدیک است اما محدودیت‌های خاص خود مانند محدودیت ارتفاع فرودگاه را نیز دارد.

  وی در ادامه از صنعت ساختمان به عنوان پیشران سایر صنایع یاد کرد و با بیان اینکه شهرداری تا کنون نگاه تصدی گری و سنتی به این بخش داشته، گفت: اکنون به دنبال این هستیم که رویکرد شهرداری از تصدی گری به مشارکت تغییر یابد.

  نوروزی از پیگیری برای بازنگری و اصلاح برخی مقررات خبر داد و تاکید کرد: اینکه کنون با حجم زیاد تخلفات ساختمانی مواجهیم نشان می دهد که قوانین ایراداتی دارد.

  شهردار کرمانشاه با بیان اینکه در حوزه ساخت و ساز عرضه و تقاضا حکومت می کند نه قوانین شهرداری، تاکید کرد: اگر این مقررات اصلاح شود هر دو طرف منتفع خواهند شد.

  لزوم افزایش تعامل شهرداری با فعالین صنعت ساختمان

  در ادامه آرش شادفر رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه نیز با بیان اینکه فعالین صنعت ساختمان کرمانشاه در سال نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان در حوزه ساختمان سرمایه‌گذاری می‌کنند، تاکید کرد: باید شرایط کار برای این قشر با این حجم از سرمایه گذاری و اشتغالی که برای استان دارند بیش از پیش تسهیل شود.

  وی نیز با انتقاد از اینکه در گذشته شهرداری کرمانشاه تعامل مناسبی با بخش خصوصی فعال در صنعت ساختمان نداشته، ابراز امیدواری کرد این رویکرد اصلاح شود.

  رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه شهرداری را نیز یکی از ذی نفعان رونق ساخت و ساز در کرمانشاه دانست و خاطرنشان کرد: خواسته بخش خصوصی از شهرداری غیرقانونی نیست بلکه تقاضا داریم قوانین موجود اصلاح و یا متناسب با شرایط روز شهر کرمانشاه بازنگری شود.

  شادفر از جرائم غیرکارشناسی ماده ۱۰۰ در کرمانشاه انتقاد کرد که باعث می‌شود برخی از پروژه‌های ساخت و ساز از حیز انتفاع خارج شود.

  وی از ایجاد زون‌های جدید شهری در کرمانشاه نیز دفاع کرد و افزود: البته این موضوع باید در شورای راهبردی طرح جامع نیز مطرح شود.

  رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه با بیان اینکه فعالین صنعت ساخت و ساز کرمانشاه آنقدر توانمند هستند که برای احداث چنین زون‌هایی پای کار بیایند، یادآور شد: البته این کار باید در قلب یک کنسرسیوم ساختمانی در کرمانشاه انجام شود که جای این کنسرسیوم فعلا در کرمانشاه خالی است.

  شادفر سپس به بیان چند پیشنهاد برای کاهش بروکراسی اداری پیش روی صنعت ساختمان ارائه داد که مهمترین آنها عقد تفاهم نامه همکاری بین شهرداری و انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه بود.

  وی همچنین تقاضا کرد در مناطق هشتگانه شهرداری کرمانشاه، باجه‌های اختصاصی ویژه سرمایه‌گذاران صنعت ساخت و ساز در نظر گرفته شود تا روند کار آنها تسهیل گردد و تا این اندازه اتلاف زمان و منابع مالی نداشته باشند.

  رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه حضور مالک و یا نماینده وی در جلسات کمیسیون ماده ۱۰۰ را نیز ضروری دانست.

  در ادامه جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن کرمانشاه از صنعت ساختمان به عنوان نیرو محرکه بسیاری از صنایع دیگر یاد کرد و خواستار تسهیل گری در این بخش شد.

  وی با انتقاد از عملکرد سلیقه ای که گاهی در جلسات کمیسیون ماده صد و ماده پنج رخ می دهد، این امر را عامل خروج سرمایه گذاران صنعت ساختمان از کرمانشاه دانست.

  سایر فعالین صنعت ساختمان نیز به بیان دیدگاه های خود در حوزه کمیسیون ماده صد، لوزم تعریف پنجره واحد برای صنعت ساختمان، کاهش بروکراسی پیش روی ساخت و ساز و … پرداختند.

  نوشته های مشابه

  اربعین، فرصتی برای رشد کرمانشاه
  ۲۴ - تیر - ۱۴۰۳

  اربعین، فرصتی برای رشد کرمانشاه

  رساناپرس_ معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه اربعین را فرصتی مفید در راستای رشد اقتصادی کرمانشاه دانست

  روند افزایشی مصرف برق کرمانشاه در مقایسه با مشابه سال قبل
  ۲۴ - تیر - ۱۴۰۳

  روند افزایشی مصرف برق کرمانشاه در مقایسه با مشابه سال قبل

  رساناپرس_ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه روند مصرف برق کرمانشاه در مقایسه با مشابه سال قبل را افزایشی خواند.

  راه‌آهن کرمانشاه_ خسروی، ظرفیتی کم نظیر برای زوار اربعین
  ۲۰ - تیر - ۱۴۰۳

  راه‌آهن کرمانشاه_ خسروی، ظرفیتی کم نظیر برای زوار اربعین

  رساناپرس_ استاندار کرمانشاه راه‌آهن کرمانشاه_ خسروی را ظرفیتی کم نظیر برای زوار اربعین خواند

  همایش شیرخوارگان حسینی روز جمعه برگزار می‌گردد
  ۲۰ - تیر - ۱۴۰۳
  همزمان با سراسر کشور؛

  همایش شیرخوارگان حسینی روز جمعه برگزار می‌گردد

  رساناپرس_ همایش شیرخوارگان حسینی، روز جمعه در ۱۵۰ نقطه‌ی کرمانشاه برگزار می‌گردد.

  ارسال دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  برو بالا