مدیرکل محیط زیست کرمانشاه خبر داد پیگیری برای ارتقاء “بمو” به منطقه حفاظت شده

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه از پیگیری برای ارتقاء و معرفی منطقه "بمو" به عنوان منطقه حفاظت شده خبر داد.

به گزارش رسانا پرس،احد جلیلیان با اشاره به ظرفیت‌های اکولوژیکی قابل توجهی که برخی از مناطق استان کرمانشاه دارد، “بمو” در ثلاث باباجانی را یکی از مهمترین این مناطق برشمرد و افزود: چندی قبل در شورای عالی محیط زیست کشور، منطقه بمو در وسعت حدود ۳۸۰۰ هکتار به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع معرفی شد.

وی ادامه داد: امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده و با توجه به قابلیت‌هایی که این منطقه دارد، بتوانیم ظرف مدت کمتر از یکسال بمو را به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی کنیم.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه علاوه بر منطقه بمو، زرده ریجاب هم پتانسیل‌های اکولوژیکی فراوانی وجود دارد، اظهار کرد: این ظرفیت وجود دارد که این منطقه نیز به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شود.

جلیلیان با اشاره به اینکه پیش از این نیز شاهد ارتقاء تعدادی از مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان بودیم، یادآور شد: با پیگیری‌های انجام شده دو منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز و زله‌زرد به عنوان پناگاه حیات وحش معرفی شدند و منطقه شکار و تیراندازی ممنوع امروله و دالاخانی نیز به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد.

به گفته این مسئول، با ارتقاء این مناطق، درصد مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان کرمانشاه از ۸.۷ درصد اکنون به ۹.۷ درصد رسیده و با استاندادهای جهانی که باید به ۱۰ درصد برسیم، فاصله چندانی نداریم.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه هم اکنون نزدیک به ۲۵۰ هزار هکتار از وسعت استان تحت مدیریت محیط زیست است، خاطرنشان کرد: این محدوده شامل ۱۰ منطقه از جمله پنج منطقه حفاظت شده، سه پناهگاه حیات وحش و دو اثر طبیعی ملی است.

جلیلیان اضافه کرد: مناطق حفاظت شده استان شام منطقه بدر و پریشان، امروله و دالاخانی، بیستون، بوزین و مره‌خیل و قلاجه است. به علاوه سه پناهگاه حیات وحش شامل زله زرد، قراویز و ورمنجه را داریم و آثار طبیعی ملی استان نیز شامل پرآو و قوری قلعه می‌باشد.