مدیر جهاد کشاورزی قصر شیرین:نخلستان‌های قصرشیرین ۹۰۰ هکتار وسعت دارد

رسانا پرس_مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین با اشاره به اینکه کیفیت خرمای قصرشیرین بسیار خوب است، گفت: نخلستان‌های قصرشیرین ۹۰۰ هکتار وسعت دارد.

خدا مرادی با اشاره به میزان سطح زیر کشت خرمای شهرستان قصر شیرین، اظهار کرد: ۹۰۰ هکتار زمین زیر کشت خرما در شهرستان قصر شیرین وجود دارد که پرورش دهنده ارقام گوناگون شامل خرما زاهدی، پیارم، برحی، اشرسی، خضروای، جعفری، کبکاب، ازرق (انواع رطب)، ربی و مجول است.

وی افزود: حدود ۶۰ درصد از خرمای شهرستان قصر شیرین از نوع زاهدی (زهیری) است که ماندگاری خرماهای خشک بیش از هشت ماه است.

مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین با اشاره به اینکه خرمای اشرسی از با کیفیت‌ترین و خوش‌ترین ارقام خرماهای قابل برداشت است، تصریح کرد: میزان بالایی از این نوع خرما در شهرستان قصرشیرین و کشور عراق پرورش و برداشت می‌شود.

خدا مرادی با بیان اینکه حدود ۱۰۰ هکتار زمین در قصرشیرین زیر کشت خرمای پیارم است، خاطر نشان کرد: یکی دیگر از ارقام مرغوب و قابل کشت خرما پیارم است که با وجود کیفیت بالا و رژیمی بودن آن در قیمتی مناسب برای هر کیلو حدود ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: رقم مجول هم که ارقام مرغوب باارزشی است که با قیمت بالای ۲۰۰ هزار تومان عرضه شده اما سطح زیر کشت آن اندک است که طی ۲ سال اخیر تنها حدود پنج هکتار و با حدود ۳۰ درخت مثمر کشت داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی قصر شیرین به وجود ۶۰۰ هکتار باغ مثمر برای پرورش خرما اشاره و تاکید کرد: به دلیل خشکسالی و کاهش منابع آبی به طور متوسط ۴.۵ تن خرما در هر هکتار برداشت می‌شود که به طور کلی حدود ۲ هزار و ۷۰۰ تن مجموع برداشت‌های این نخلستان‌ها است این در حالی‌ست که در سال‌های مطلوب حدود ۶ تن در هکتار برداشت شده که جمعاً سه هزار و ۶۰۰ تن محصول برای عرضه وجود داشت.

خدا دادی یاد آور شد: کار بسته بندی و فرآوری خرماها توسط یک شرکت بسته بندی با روشی مناسب با برند و نام خرمای قصرشیرین انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خرمای قصرشیرین به دلیل کیفیت بالا مصرف تازه خوری دارد، مطرح کرد: خرماهای برداشت شده به تمام استان‌های همجوار و مرکز استان صادر می‌شود اما صادرات به خارج کشور صورت نمی‌گیرد.

خدا دادی گفت: طی ۲ سال اخیر ۱۲۰ هکتار زمین زیر کشت خرما به ویژه از ارقام اقتصادی مانند پیارم، مجول و زاهدی کشت شده و حدود ۱۲۰ میلیون یارانه به کشاورزان پرداخت و ۷۴۰ میلیون دیگر نیز در مرحله تأمین اعتبار قرار دارند.