مسمومیت ۴۰ نفر با قارچ خودرو در کرمانشاه

رسانا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: ۴۰ مورد مسمومیت با مصرف قارچ‌های سمی در استان کرمانشاه از ابتدای سال تاکنون گزارش شده است.

به گزارش رسانا پرس، ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار کرد: در پی بارش‌های اخیر در سطح استان و مساعد شدن شرایط آب و هوا، رویش قارچ وحشی و خودرو افزایش یافته است.

وی ادامه داد: لذا با توجه اینکه شناسایی و تشخیص قارچ‌های خوراکی با قارچ‌های سمی توسط افراد بسیار مشکل و گاها غیرممکن می‌باشد این امر سبب بروز مسمومیت‌های گوارشی و قارچی در افراد می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: علی‌رغم اطلاع‌رسانی و آموزش‌های داده شده متأسفانه مصرف قارچ‌های خودرو در بین برخی از شهروندان همچنان وجود دارد.

وی یادآور شد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۴۰ مورد مسمومیت و مراجعه به مراکز درمانی استان در اثر مصرف قارچ سمی گزارش شده که از این تعداد ۳۴ نفر بستری و ۶ نفر به‌صورت سرپایی درمان شده‌اند که خوشبختانه در حال حاضر هیچ مورد بستری در بیمارستان نداریم.

وی گفت: علایم مسمومیت مانند؛ اسهال، استفراغ، تهوع، سردرد، درد شکم، تاری دید و… از علائمی است که در اثر مصرف قارچ سمی در فرد ایجاد می شود و افراد در صورت مشاهده این علائم باید در کمترین زمان به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

شکیبا در پایان، اضافه کرد: مردم از مصرف قارچ‌هایی که از سلامت آن‌ها مطمئن نیستند به طور جدی بپرهیزند و از قارچ‌های پرورشی و بسته‌بندی شده بهداشتی در مراکز فروش استفاده کنند.