معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه: رفع کمبود “آنتی بیوتیک‌” و “سرم” در کرمانشاه از هفته آینده/ ۵۰ هزار “سرم” توزیع می‌شود

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از رفع مشکل کمبود انواع آنتی بیوتیک ها و سرم در سطح داروخانه های استان از اواخر هفته آینده خبر داد.

به گزارش رسانا پرس،دکتر مهدی مجرب، امروز(۲۶ مهر) در نشست خبری در خصوص کمبود سرم و آنتی بیوتیک در بازار دارویی استان، گفت: این کمبودها متوجه داروخانه های بخش خصوصی است و در بخش های دولتی و بیمارستانی کمبودی نداریم.

وی با بیان اینکه کمبود مقطعی این اقلام دارویی تنها مختص استان نیست و در سطح کشور وجود دارد، افزود: این مشکل در زمینه آنتی بیوتیک‌ها به کمبود مواد اولیه کارخانجات تولیدی مربوط می شود.

وی افزود: خوشبختانه با تدابیر صورت گرفته مواد اولیه به میزان کافی در اختیار این کارخانجات قرار گرفته و از اواخر هفته آینده مشکلات در این زمینه مرتفع می شود.

مجرب گفت: قطعا تا زمان افزایش تولید، تامین نیاز انبار و توزیع آن در سطح داروخانه ها، زمانی حدود یک تا دو هفته نیاز است و پس از آن کمبودها بطور کامل رفع می شود.

وی افزود: برخی صحبت ها در خصوص احتکار این اقلام دارویی و … صحت ندارد، چرا که مشکل در بحث تولید است و نه توزیع. همچنین با سامانه ای که در اختیار داریم روند توزیع به دقت در استان پایش شده و تحت نظارت است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در خصوص کمبود سرم هم متاسفانه این کمبود بصورت مزمن درآمده و نتیجه سالهای گذشته است. کمبود سرم درحالیست که در شهریور ماه امسال میزان تولید کارخانجات سرم سازی کشور ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: در تابستان امسال متاسفانه به دلیل بروز برخی بیماریهای این فصل که نیازمند استفاده از سرم بود، تا حدی تقاضا بالا رفت و همین امر موجب شد کمبودهایی را شاهد باشیم.

مجرب گفت: در حال حاضر دولت برای رفع این کمبودها واردات سرم را در دستور کار قرار داده و سهم استان نیز از این محموله وارداتی مشخص شده و به زودی کار توزیع آن در سطح داروخانه های استان صورت می گیرد.

وی افزود: سهم استان محموله ۵۰ هزار عددی سرم است که از هفته آینده کار توزیع آن در سطح داروخانه های استان صورت می گیرد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: چندین کارخانه سرم سازی بزرگ در کشور داریم، اما در مواردی مانند شیوع کرونا و شیوع برخی بیماری های حاد گوارشی که یکباره تقاضا را در بازار بالا می برد، موجب کمبود این دارو شده و مجبور به واردات می شویم.