“نذر خون” ۷۰۰۰ کرمانشاهی در محرم و صفر امسال

رساناپرس_مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه از اهدای خون توسط ۷۰۰۰ کرمانشاهی در طرح "نذر خون" امسال خبر داد.

دکتر مریم میرزاده ، با اشاره به شروع طرح “نذر خون” از ابتدای ماه محرم امسال، گفت: این طرح امسال با شعار “ایثار حسینی(ع) و اهدای خون آگاهانه” آغاز بکار کرده و اجرای آن تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

وی به استقبال خوب کرمانشاهیان در این طرح اشاره کرد و افزود: طی این مدت هفت هزار کرمانشاهی اهدای خون داشته اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است.

میرزاده با تاکید بر نیاز همیشگی بیماران به خون و فرآورده های خونی، گفت: تا پایان ماه صفر بازهم منتظر حضور چشمگیر اهداکنندگان خواهیم بود، اما مردم باید بدانند که نیاز به خون همیشگی است و نیاز است که در طول سال اهدای خون بصورت مستمر ادامه داشته باشد.

میرزاده گفت: در حال حاضر با مشارکت خوب اهداکنندگان، میزان ذخایر خون استان به بیش از ۱۲ روز رسیده، اما همچنان به اهدای خون نیاز داریم، چرا که مدت نگهداری خون و فرآورده های خونی چندان طولانی نیست.

وی افزود: بطور مثال فرآورده‌ای مانند “پلاکت” نهایتاً تا سه روز قابل نگهداری است و اگر دو روز اهدا کنندگان آن مراجعه نکنند، در روز سوم برای تامین آن دچار مشکل خواهیم شد.

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه در ادامه به خدمات رسانی این نهاد درایام اربعین هم اشاره کرد و افزود: امسال از ماه‌ها قبل برای پشتیبانی در خصوص ذخایر خونی برنامه ریزی صورت گرفته و توانستیم ذخایر خونی مراکز درمانی را به بیش از ۱۲ روز برسانیم که در تامین خون مورد نیاز بیماران و مصدومان در این ایام دچار مشکل نشوند.

وی افزود: همچنین طی تفاهم نامه‌ای با اورژانس پیش بیمارستانی استان، ذخایر خونی مناسبی در اختیار آنها قرار گرفت تا بتوانند خون مورد نیاز مصدومان را در محل حادثه تأمین کرده و مصدومان تا رسیدن به مراکز درمانی دچار مشکل نشود