نمایشگاه صنعت ساختمان سلیمانیه و دستاوردهای آن برای کرمانشاه

نمایشگاه بین‌المللی تخصصی صنعت ساختمان و صنایع وابسته پنجم مهر ماه در سلیمانیه عراق آغاز به کار کرد و تا هشتم مهر برپا بود و با پیگیری‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان،کرمانشاه در این نمایشگاه دارای یک پاویون اختصاصی شد.

نخستین روز این نمایشگاه با استقبال قابل توجهی مواجه بود و مسئولین عراقی نیز نگاه ویژه ای به این نمایشگاه داشتند.

به گزارش رسانا پرس به نقل از روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه و عضو هیات رییسه اتاق ایران در افتتاحیه این نمایشگاه با بیان اینکه نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان سلیمانیه عراق از پنج تا هشتم مهرماه برقرار است،‌ افزود: ۷۰ شرکت ایرانی و ۱۲ شرکت کرمانشاهی در قالب یک پاویون در این رویداد حضور دارند.

وی افزود پاویون ایران دارای دو هزار مترمربع فضای مفید است و ۲۳۰ مترمربع آن در اختیار شرکت های تولیدی و صنعتی استان کرمانشاه میباشد.

کاشفی از حضور قابل توجه مسئولین اقلیم و صاحبان صنایع و مخاطبین خاص این رویداد یاد کرد و گفت: امیدواریم این نمایشگاه بتواند بازارهای صادراتی جدیدی پیش روی کشور و واحدهای تولیدی استان باز نماید.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران افزود: واحدهای فعال در حوزه صنعت ساختمان کرمانشاه تولیدات خوب و با کیفیتی دارند و این رویداد میتواند موجب افزایش صادرت استان گردد.

وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی نیز در راستای توسعه صادرات این واحدها، حمایت کاملی از آنها دارد.

در این نمایشگاه شرکت های مجتمع جهان فولاد غرب، شابلون تجهیز، سازه های افق نور، جهان صنعت کرمانشاه، صنعت کاشی کاژه، کیمیا فرآیند بیستون، آتیه سازان الکترونیک، گروه کارخانجات کایکو، سیمان سامان غرب و انجمن صنعت ساختمان استان کرمانشاه حضور داشتند.

نکته مهم این نمایشگاه حضور مسئولین ایران و سلیمانیه بود،از جمله دکتر شوشترى سرکنسول جمهورى اسلامى ایران در سلیمانیه، دکتر سنجابى دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق، استاندار سلیمانیه، رییس مرکز سرمایه گذارى سلیمانیه، روسای اتاق بازرگانی سلیمانیه، تشکل های تخصصی و … از مدعوین بودند.

در کنار این نمایشگاه دیدارهای دو جانبه‌ای مختلفی برای افزایش تعاملات بین کرمانشاه و سلیمانیه برگزار شد..

در روز نخست، دیدار رئیس اتاق کرمانشاه با سرکنسول ایران در سلیمانیه عراق برگزار شد و کیوان کاشفی در سفر خود به سلیمانیه با دکتر شوشتری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق، دیدار و گفت و گو کرد.

در این نشست که به دعوت سرکنسول جمهوری اسلامی ایران و در محل سرکنسولگری برگزار شد،آقای دکتر سنجابی رئیس اتاق مشترک ایران و عراق، رئیس اتاق بازرگانی سنندج، مهندس شاد فر رئیس انجمن صنعت ساختمان و برخی از فعالان اقتصادی استان حضور داشتند.

راهکارهای توسعه تجارت بین دو استان و ضرورت حل و فصل مسائل موجود از جمله مواردی بود که در این دیدار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

با توجه به اینکه در آینده نزدیک سفر هیات بازرگانی اقلیم به کرمانشاه را داریم، تدوین برنامه‌های این سفر از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

این سفر به میزبانی کرمانشاه برگزار می‌شود و هیات اقلیم که قرار است در این سفر به کرمانشاه بیایند متشکل از روسای اتاق‌های بازرگانی سلیمانیه ، حلبچه و ناحیه گرمیان ، جمعی از بازرگانان و فعالان اقتصادی این استان‌ها ، مدیران گمرکات استان‌ها ، مدیران مرزهای تحاری، مدیران شرکتهای بازرسی و کنترل کیفیت بین‌المللی مستقر در مرزها و … هستند.

در روز دوم بازدید دکتر شوشتری از غرفه های کرمانشاهی نمایشگاه صورت گرفت، به علاوه شرکت های ایرانی و شرکت های حاضر در نمایشگاه با شرکت ها و کمپانی های سلیمانیه نشست‌های B2B برگزار کردند.

این نشست‌ها با حضور رییس نظام مهندسی سلیمانیه، رئیس اتحادیه پیمانکاران سلیمانیه، مقامات دولتی محلی و مدیر سرمایه گذاری سلیمانیه برگزار شد.

در روز سوم این نمایشگاه، بازدید شرکت های حاضر در نمایشگاه از مرکز تجارت ایرانیان در سلیمانیه انجام شده و معرفی مرکز توسط دکتر جعفرپور مدیر این مرکز، معرفی خدمات، ثبت شرکت‌ها،شتابدهی، شبکه سازی و … انجام شد.

بازدید گروه صنعتی قیوان به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های ساختمانی کشور عراق از غرفه‌ واحدهای صنعتی کرمانشاه، از دیگر رویدادهای مهم روز سوم این نمایشگاه بود.

به علاوه در روز سوم بازدید رئیس اتحادیه صادر کنندگان و واردکنندگان اقلیم از غرفه شرکتهای تولیدی استان و غرفه اتاق بازرگانی کرمانشاه، پنل‌های تخصصی و نشست های پرسش و پاسخ با حضور شیخ مصطفی مدیر اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم، رئیس اداره برق سلیمانیه، مدیر تضمین کیفیت اتاق بازرگانی سلیمانیه و … برگزار شد.

به علاوه در این روز بازدید وزیر صنعت و بازرگانی از واحدهای تولیدی استان کرمانشاه نیز صورت گرفت.

در مجموع می‌توان گفت، این نمایشگاه دستاوردهای خوبی برای صنعت ساختمان کرمانشاه و صنایع وابسته به آن داشت.