هفته ای بدون بارش برای کرمانشاه

رساناپرس_ مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه اظهار داشت طی هفته جاری بارشی برای کرمانشاه پیش بینی نمیشود.

به گزارش رساناپرس علی محمد زورآوند در جلسه امروز (۲۹ اردیبهشت) سازگاری با کم آبی کرمانشاه، با اشاره به وضعیت بارش‌های کرمانشاه طی هفته‌های آتی، گفت: در اواسط هفته جاری و طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ( اول و دوم خرداد) موج ناپایداری جو استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد که چندان قوی نیست، اما بارش‌هایی خصوصا برای نواحی شرقی استان به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگرچه مجموع بارش‌های این سامانه برای استان چندان چشمگیر نیست، اما با توجه به ویژگی که بارش‌های فصل بهار دارد می‌تواند در برخی نقاط موجب خساراتی شود.
مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: با عبور این موج، برای هفته آینده نیز فعلا بارشی برای استان پیش‌بینی نمی‌شود.

زورآوند میانگین بارش‌های سال زراعی جاری استان کرمانشاه را نیز ۵۴۴ میلی‌متر اعلام کرد که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۸ درصد رشد داشته است.

وی در ادامه به اهمیت توجه و مراقبت در برابر بارش‌های شدید و ناگهانی خصوصا در فصل بهار که عمدتا نیز ناشی از تغییرات اقلیمی است اشاره کرد که می‌تواند سیلابی مانند آنچه در مشهد رخ داد را ایجاد کند.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه، عواملی مانند تغییراتی که در مسیر آبراهه‌ها ایجاد می‌شود، توپوگرافی منطقه، میزان باران در بازه زمانی کوتاه، اشباع شدن خاک، وسعت منطقه‌ای که بارش در آن رخ می‌دهد و … همه در بروز سیلاب اثرگذار است.