چهار جشنواره گردشگری امسال در کرمانشاه برگزار می‌شود

رساناپرس- معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: این استان تا پایان امسال میزبان چهار جشنواره گردشگری در شهرستان‌های مختلف خواهد بود.

«علی صابر»  با بیان اینکه برگزاری جشنواره‌های مختلف نقش مهمی در معرفی پتانسیل و ظرفیت‌های منطقه و جذب گردشگر دارد افزود: امسال پیش بینی شده است چهار جشنواره در شهرستان های مختلف استان برگزار شود که برگزاری یکی از آنها نهایی شده و بقیه نیز در حال مهیا ساختن مقدمات اجرای آن هستیم.

وی اضافه کرد: در همین راستا پیش بینی شده است جشنواره لیموی قصرشیرین آبان ماه امسال به میزبانی این شهرستان با حضور گردشگران، تورهای گردشگری و دایر شدن غرفه های صنایع دستی، سوغات و در سطح سراسری برگزار شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با تاکید براینکه شیوع کرونا برگزاری برنامه ها و جشنواره های گردشگری را در ۲ سال گذشته تحت الشعاع قرار داده بود اظهار کرد: برگزاری این جشنواره برای این محصول خاص در قصر شیرین که از سویی دیگر در این مدت با مشکلات زلزله نیز مواجه بود می تواند نقش مهمی در رونق گردشگری این منطقه داشته باشد.

صابر ادامه داد: شهرستان قصرشیرین به دلیل ظرفیت بالای کشاورزی یکی از شهرستان های برتر در خصوص برگزاری جشنواره های این حوزه است که می تواند نظیر آن را در برای سایر محصولات نیز برنامه ریزی و برگزار کرد.

وی با بیان اینکه معرفی جاذبه‌های گردشگری از برنامه های اساسی و راهبردی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است ادامه داد: برگزاری جشنواره هایی از این دست که بر پایه آداب و رسوم، فرهنگ، توانمندی اقتصادی و ظرفیت های هر منطقه برگزار می شود، یکی از شیوه های جذب گردشگر است.

صابر افزود: سه جشنواره دیگر نیز که در زمینه گردشگری روستایی و اکوتوریسم است پس از تایید نهایی اعلام خواهد شد.

وی یادآور شد: امسال همچنین جشنواره شب فرهنگی کرمانشاه به میزبانی برج میلاد تهران و چند جشنواره گردشگری دیگر نیز در زمینه محصولات کشاورزی و نیز نوروزگاه در استان برگزار شد که با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شد.

وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی، ۲ هزار و ۲۰۰ اثر به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی، ۲ اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند، حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.

بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت و آبشار پیران از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.