کرمانشاهی‌ها؛ سیزده‌بدر در دل طبیعت نهال بکارید

رسانا پرس-مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه، از برگزاری مراسم سراسری کاشت نهال به مناسبت روز طبیعت توسط همشهریان و با تأسی به سیره نورانی امیرالمومنین (ع) در روز 13 فروردین‌ماه خبر داد.

به گزارش رسانا پرس-انشا‌اله کولانی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه، اظهار کرد: اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با توجه به تعهدات ابلاغی موطف شده از سال ۱۴۰۲ تا پایان سال ۱۴۰۵ به مدت ۴ سال سالیانه ۳ میلیون اصله نهال تولید و ۹ میلیون اصله درخت با مشارکت آحاد مردم در عرصه‌های طبیعی کاشت کند.

وی ادامه داد: در همین رابطه از اواسط سال ۱۴۰۱ بسترهای لازم در ۲ نهالستان مادری در شهرستان‌های اسلام‌آباد غرب و سرپل‌ذهاب فراهم شده است با ذکر این مطلب به ۴ میلیون اصله نهال تولیدی طرح‌های جنگل‌کاری‌های مشارکتی، توسعه باغات، اراضی شیبدار، دستگاه‌های مجری قانون هوای پاک، صنایع و کارخانجات و همچنین طرح‌های زراعت چوب نیز طرفیت قابل توجهی به‌منظور کاشت سالانه در عرصه‌ها خواهد بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در توضیح ظرفیت تولید نهال اداره‌کل در طح استان، گفت: استان کرمانشاه دارای ۲ نهالستان مادری ویژه تولید گونه‌های سردسیر(بلوط، بنه، زالزالک، ارغوان، داغداغان، توت، بادام تلخ، مهلب، صنوبر، انواع گونه‌های سوزنی برگ، و توسعه فضای سبز) و گرمسیری(اکالیپتوس،کنار، زیتون تلخ، اسکوپاریا، انار و توت) است در مساحتی بالغ بر ۱۰ هکتار در شهرستان‌های اسلام‌آباد غرب و سرپل‌ذهاب که ظرفیت تولید سه میلیون اصله نهال گلدانی و ریشه لخت را دارند.

وی اضافه کرد: علاوه بر استفاده از ظرفیت نهالستان‌های مذکور، طی دوره اجرای طرح از ظرفیت مشارکت مردم، صنایع و کارخانجات، همیاران طبیعت و دانش‌آموزان، تشکل‌های مردم نهاد و ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری ۱۲ شهرستان دیگر به نحو مطلوب استفاده خواهد شد و تولیدات آن‌ها نیز در نهالستان‌ها مادری جمع‌آوری و تا زمان مقرر برای کاشت، حفظ و نگهداری می‌شود که با ورود به عرصه نویدبخش ایرانی سرسبز و قوی و کرمانشاهی آباد و سربلند است.

کولانی با اشاره به پویش درختکاری خانواده در روز طبیعت، تصریح کرد: هم‌استانی‌ها در روز طبیعت در راستای ساختن ایران سرسبز و قوی می‌توانند نهالی بکارند و تصاویر و ویدئوهای این اقدام حسنه خود را با ذکر احساس قلبی خود در فضای مجازی برای شماره تلفن ۰۹۱۸۹۲۷۷۹۲۳ ارسال کنند.

کولانی در پایان، از برگزاری مراسم سراسری کاشت نهال به مناسبت روز طبیعت توسط همشهریان و با تأسی به سیره نورانی امیرالمومنین (ع) در روز ۱۳ فروردین‌ماه خبر داد و گفت: این مراسم ساعت ۱۰ صبح روز ۱۳ فروردین‌ماه در پارک شرقی کرمانشاه برگزار خواهد شد.