کرمانشاه برای اولین بار جز یازده استان برتر کشور با بهترین فضای کسب و کار قرار گرفت

رسانا پرس_رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه برای اولین بار طی سال‌های اخیر جز یازده استان برتر کشور از نظر فضای کسب و کار قرار گرفته، گفت: نکته مهم آنجاست که برای اولین بار وضعیت شاخص فضای کسب و کار کرمانشاه از میانگین کشور بهتر شده است.

به گزارش رسانا پرس، کیوان کاشفی با اشاره به انتشار نتایج آخرین نظرسنجی و مطالعات شاخص فضای کسب و کار کشور مربوط به بهار ۱۴۰۱ از سوی اتاق ایران، اظهار کرد: بر اساس این نظرسنجی کرمانشاه رتبه یازده فضای کسب و کار کشور را بین ۳۱ استان به خود اختصاص داد که چنین جایگاهی طی سال‌های اخیر برای اولین بار به دست آمده است.

وی از ارتقا شش پله‌ای جایگاه کرمانشاه نسبت به فصل قبل از آن (زمستان ۱۴۰۰) خبر داد که در جایگاه ۱۷ کشور بودیم و تاکید کرد: نسبت به بهار سال گذشته که در جایگاه ۳۱ کشور و استان آخر بودیم نیز ۲۰ پله ارتقا جایگاه داشتیم.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران همچنین از بهبود شاخص فضای کسب و کار کرمانشاه نسبت به میانگین کشور برای اولین بار هم خبر داد و عنوان کرد: در شرایطی میانگین شاخص فضای کسب و کار کشور ۶.۷ بوده، کرمانشاه با کسب عدد ۵.۹۲ جایگاه بهتری نسبت به میانگین کشور داشته است.

کاشفی خاطرنشان کرد: این در حالی است که در فصل بهار مانند رویه‌ای که در اکثر سال‌ها داریم در مجموع در کشور شاخص فضای کسب و کار بدتر شده که عمدتا ناشی از افزایش دستمزدها و نوسانات قیمتی در اوایل سال است.

وی سپس اشاره‌ای هم به مهمترین مولفه‌های اثرگذار در نامناسب بودن فضای کسب و کار کرمانشاه بر اساس نظرسنجی‌ها داشت که تقریبا با مولفه‌های کشور همراستا بوده و گفت: غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، دشواری تأمین مالی از بانک‌ها، بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار و در نهایت رویه‌های غیرمنصفانه و ناعادلانه ممیزی و دریافت مالیات چهار عامل اثر گذار بر نامناسب بودن فضای کسب و کار بوده است.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، در دوره‌های گذشته عمدتا ، بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار شاخص اول بود که اکنون به نظر می‌رسد دولت سیزدهم تلاش کرده ثبات بیشتری را در حوزه قوانین و مقررات برقرار کند.

کاشفی اضافه کرد: پیش‌بینی پذیرکردن اقتصاد کشور خواسته مهم ما در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه هم بود که خوشبختانه تا حدودی محقق شده است.

وی در ادامه ضمن ابراز خرسندی از بهبود جایگاه کرمانشاه در فضای کسب و کار کشور، این امر را ناشی از همراهی دستگاه‌های مختلف با پارلمان بخش خصوصی و نهادینه شدن فرهنگ بهبود فضای کسب و کار بین دستگاه‌ها دانست و ابراز امیدواری کرد این رویه ادامه پیدا کند.

وی معتقد است، فضای کسب و کار اصلی‌ترین مولفه در جذب سرمایه‌گذار به یک استان است و اگر بخواهیم ایجاد اشتغال و رونق سرمایه‌گذاری را در کرمانشاه داشته باشیم باید باز هم برای بهبود جایگاه فضای کسب و کار کرمانشاه تلاش کنیم