کرمانشاه دارای یکی از بهترین آزمایشگاه‌های پایش و کنترل آب شرب است

مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب آبفای استان کرمانشاه گفت: آزمایشگاه مرکزی آبفای استان از بهترین آزمایشگاه‌ها در سطح وزارت نیرو و شرکت‌های آب و فاضلاب کشور است.

به گزارش رساناپرس،به گفته مهدی بیگوند تجهیزات خریداری شده و مورد استفاده در آزمایشگاه مرکزی آبفای استان را شامل؛ دستگاه‌های جذب اتمی، ICP، پلاروگراف، IC ، Gc Mass ،HPLC، TOC و… اعلام و اظهار کرد: با استفاده از تجهیزات مذکور و براساس دستورالعمل‌های موجود و برنامه مدون، به صورت روزانه نسبت به انجام آزمایشات میکربیولوژی، بیولوژی، فیزیکوشیمیایی، فلزات سنگین، سموم، تری هالومتان‌ها، تری هالو استیک اسیدها، ترکیبات آلی مختلف و … بر روی نمونه‌های که از منابع تأمین آب، مخازن ذخیره و شبکه توزیع گرفته می‌شود، در آزمایشگاه مرکزی استان که آزمایشگاه معتمد محیط زیست بوده و دارای گواهینامه ۱۷۰۲۵می باشد، اقدام می‌‌شود.

وی یادآور شد: خرید یک دستگاه PCR real time در مرحله مناقصه است که بزودی دستگاه مذکور خریداری شده و راه‌اندازی و بهره‌برداری می‌شود.

مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب آبفای استان کرمانشاه تصریح کرد: با استفاده از دستگاه مذکور می‌توان انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها را در آب به تفکیک و با جزییات کامل در آب پایش کرد. به عنوان مثال می‌توان وجود یا عدم وجود ویروس کرونا را در آب و پساب اندازه‌گیری کرد.

وی افزود: نتیجه آزمایش‌های روزانه سنجش آلودگی میکروبی و شیمیایی آب شهرها و روستاهای استان، نشان از استاندارد بودن و سلامت آب این استان دارد و مراکز بهداشت و ناظران نیز تایید می‌کنند که در هیچ کجای این استان، بیماری‌های ناشی از آلودگی میکروبی و …. آب گزارش نشده است.

بیگوند یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی و معاونت بهداشتی استان به عنوان سازمان ناظر نیز سلامت و بهداشت آب استان با انجام نمونه گیری و آزمایشهای مستمر و روزانه تأیید می‌‌کنند.