کشت زعفران در ۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی هرسین

رساناپرس_رئیس جهاد کشاورزی هرسین از کشت زعفران در ۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

سیامک الیاس پور با اشاره افزایش کشت زعفران در اراضی شهرستان هرسین در سال جاری، اظهار کرد: کشت زعفران در شهرستان هرسین امسال با افزایش سه هکتاری رو به رو بوده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته حدود ۱۷ هکتار از اراضی شهرستان هرسین زیر کشت زعفران قرار داشت که با افزایش سه هکتاری به آن در سال جاری این میزان به ۲۰ هکتار در این شهرستان رسیده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان هرسین با بیان اینکه کشت زعفران در ایران از قدمت بالای برخورد دار است، تصریح کرد: این محصول گرانبها عمری سه هزار ساله در ایران دارد که به دلیل اهمیت و ارزش بالای این گیاه نیازمند توجه و دقت در هنگامی کاشت و برداشت دارد.

الیاس پور خاطر نشان کرد: کشت زعفران به دلیل کم مصرف بودن در صرف آب گیاه مناسبی برای کشت در مناطق تقریباً کم آب است همچنین به دلیل گران قیمت بودن این محصول با ایجاد شغل می‌توان عاملی برای درآمدزایی بالا برای کشاورزان باشد.

وی به زمان مناسب برای کشت زعفران در شهرستان هرسین اشاره کرد و گفت: معمولاً کشت زعفران از اواخر خرداد ماه آغاز شده و تا اواسط مهرماه ادامه خواهد داشت که در همین راستا توصیه می‌شود که زمان کاشت و برداشت این محصول به تأخیر نیافتد تا بازدهی خوبی داشته باشد.

الیاس پور با اشاره به اینکه کشاورزان می‌توانند با برنامه‌ریزی مناسبی برای مصرف درست و جلوگیری از هدر رفت آب کشت‌های خود را مدیریت کنند، تاکید کرد: در این راستا بر اساس تاکید کارشناسان با توجه به قرار گرفتن در فصول سرد سال و در پیش داشتن بارندگی‌ها از کشت‌های پاییزه برای بهره بیشتر از نزولات استفاده کنند.