۲۷ سال انتظار برای ساخت یک “رصدخانه” در کرمانشاه!

رئیس انجمن نجوم کرمانشاه گفت: بعد از ۲۷ سال هیچ خبری از ساخت رصدخانه در کرمانشاه نیست.

به گزارش رسانا پرس به نقل از ایسنا ،محمدعلی خدایاری با بیان اینکه از ۲۷ سال پیش قرار بود روی ارتفاع پارک شیرین در مرکز شهر کرمانشاه یک رصد خانه احداث شود، گفت: بعد از این همه مدت هیچ خبری از ساخت رصدخانه در کرمانشاه نیست.

خدایاری با بیان اینکه مکانی برای ساخت رصدخانه کرمانشاه از سوی شهرداری در پارک شیرین در نظر گرفته شده، گفت: نه تنها تاکنون هیچ اقدامی برای ساخت این رصدخانه در پارک شیرین صورت نگرفته، بلکه حتی در مقطعی اعلام شد که قرار است در این منطقه یک رستوران گردان ساخته شود که پیگیری های زیادی برای جلوگیری از ساخت این رستوران در این نقطه خاص استراتژیک از سوی انجمن نجوم کرمانشاه انجام گرفت.

رئیس انجمن نجوم کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه احداث رصدخانه یک کار ملی است که تنها متولی ساخت آن شهرداری نیست، گفت: بقیه نهادها مثل آموزش و پرورش و آموزش عالی هم باید در این زمینه پای کار بیایند.

وی اشاره ای هم به ویژگیهای خاص پارک شیرین کرمانشاه برای ساخت رصدخانه داشت و گفت: ساخت رصدخانه جاذبه های این پارک مهم شهر کرمانشاه را بالا برده و می تواند در جذب  گردشگران به این پارک زیبا نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

خدایاری تاکید کرد: با احداث رصدخانه روی پارک شیرین امکان رویت وقایع نجومی مثل خورشیدگرفتگی، ماه گرفتگی و … در مرکز شهر کرمانشاه فراهم خواهد شد.

وی اضافه کرد: احداث این رصدخانه حتی می تواند در تسهیل رویت به موقع هلال ماه در مواقعی از سال مثل ابتدای ماه مبارک رمضان و ماه شوال که بنا به اقتضائات شرعی نیاز به رصد هلال ماه وجود دارد، تاثیرگذار باشد.

خدایاری با بیان اینکه خیلی از استانها دارای امکانات مناسبی به ویژه رصدخانه ثابت و مجهز هستند، گفت: امیدواریم در شهر ما نیز احداث رصد خانه ای مناسب و در خور شان استان از اولویت های مسئولان باشد.