۴ روز در یخچال ؛پیکر یکی از کوهنوردان کرمانشاهی دیده شد

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفته گروههای امدادی پیکر یکی از کوهنوردان مفقود شده در دره یخار دماوند را دیده‌اند اما دسترسی به او فعلا غیرممکن است.

مهدی ولی‌پور گفت: در تاریخ ۱۵ مرداد، ۲ نفر از کوهنوردان کرمانشاهی از مسیر اصلی صعود به قله دماوند منحرف شده و به علت شرایط جوی بسیار نامساعد پس از انحراف از مسیر وارد دره یخار شده که جز خطرناک ترین یخچال های طبیعی ایران است و با توجه به گرم شدن زمین در این فصل دائما ریزش سنگ و وقوع سیلاب های لحظه ای در آن بسیار محتمل است که حجم زیادی از سنگ را به پایین پرت می کند.

وی افزود: این کوهنوردان پس از مفقودی یک اعلام موقعیت حدودی داشتند و پس از آن دیگر هیچ ارتباطی نتوانستند با دستگاه های امدادی برقرار کنند. آن ها در ارتفاع ۴۸۰۰ متری بوده و متاسفانه پس از تماس نیز یک سیلاب لحظه ای در دره یخار به وقوع می پیوندد و دیگر تا این لحظه اثری از آن ها نبوده است.

ولی‌پور گفت: بالگرد هلال احمر روز گذشته به منطقه اعزام شد اما به علت شرایط نامساعد جوی نتوانست به محل حادثه نزدیک شود.

وی تصریح کرد: بلافاصله دو تیم ۳ نفره به محل حادثه اعزام شدند که این تیم ها پس از چند بار تلاش صبح سه‌شنبه وارد دره یخار شدند که در بدو ورود با ریزش شدید سنگ مواجه شده اما به عملیات ادامه داده و توانستند پیکر یکی از کوهنوردان را رصد کنند که به علت صعب العبور بودن منطقه، انتقال پیکر این کوهنورد بسیار دشوار است.

او گفت متاسفانه هنوز اثری از کوهنورد دوم نیست و تلاش ها برای نجات این فرد ادامه دارد.