۹۰۰ قلاده سگ ولگرد در کرمانشاه جمع‌آوری شد

رساناپرس_رئیس بهداشت محیط زیست شهرداری کرمانشاه با اشاره به اینکه در شبانه‌روز ۱۵ تا ۲۰ قلاده سگ ولگرد جمع‌آوری می‌شود گفت: در ۶ ماه ابتدای امسال ۹۰۰ قلاده سگ بلاصاحب در کرمانشاه جمع‌آوری شده است.

محسن عبدی اظهار داشت: دومین استان در کشور که اقدام به ایجاد پناهگاه برای سگ‌های بلاصاحب کرد کرمانشاه بود که این اقدام به روش زنده‌گیری انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه پناهگاه سگ‌های بلاصاحب کرمانشاه در جاده سراب نیلوفر قرار دارد، عنوان کرد: سه تیم فعال به صورت شبانه‌روزی در حال جمع‌آوری سگ‌های ولگرد هستند، اما باز هم تعداد آن‌ها بسیار زیاد است.

عبدی گفت: به طور میانگین شبانه‌روز ۱۵ تا ۲۰ قلاده سگ از سطح شهر جمع‌آوری می‌شود، اما تکثیر و تولیدمثل این حیوانات زیاد است.

وی با بیان اینکه تا زمانی که جای خواب و بستر محیط برای این حیوانات مهیا باشد زاد و ولد می‌کنند، افزود: سگ‌های بلاصاحب سالانه چهار بار تولیدمثل می‌کنند و این به صورت تصاعدی در حال افزایش است.

عبدی با اشاره به اینکه ۱۶ دستگاه از جمله مرکز بهداشت، دامپزشکی و فرمانداری عضو کارگروه جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب و حیوانات موذی هستند، گفت: دستورالعمل جدید برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد ماه گذشته ابلاغ شده است.

وی بیان کرد: تا زمانی که مردم با ما همراه نباشند و پسماند غذایی در خیابان ریخته شود جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب مشکل است.

عبدی با اشاره به اینکه در ۶ ماه اول امسال بیش از ۹۰۰ قلاده سگ بلاصاحب در کرمانشاه جمع‌آوری شده است گفت: این سگ‌ها در مرحله اول عقیم‌سازی می‌شوند و بعد به عنوان سگ نگهبان به صورت رایگان به افراد متقاضی واگذار می‌شود.

وی افزود: سگ‌هایی که متقاضی نداشته باشند با هماهنگی سایر دستگاه‌ها در محیط رهاسازی می‌شوند که البته محیط زیست مخالف این موضوع است، زیرا اکوسیستم محیط زیست را بر هم می‌زنند.